Úprava pitnej vody pomocou zeolitu
Úprava pitnej vody je potrebná najmä v prípadoch, kedy čerpáme vodu zo svojich vlastných zdrojov, akým je napr. aj domáca studňa. Totižto, hrozí tu oveľa vyššie nebezpečenstvo kontaminovania vody ako pri iných zdrojoch a teda je dôležité takúto vodu v prvom rade pravidelne podrobovať rozborom a v druhom rade vhodne zvoliť aj jej úpravu. Dnešný článok sme sa rozhodli venovať práve tejto druhej problematike, aby ste sa v nej aspoň minimálne zorientovali.
Úprava pitnej vody – mechanické nečistoty
Prvým krokom, ktorý zahŕňa úprava pitnej vody je zbavenie sa hrubých nečistôt, ktoré sa sem dostávajú z okolitej pôdy. Takýmito nečistotami sú napr. zrnká piesku či ílu a zbaviť sa ich vieme vďaka filtračnej vložke, ktorá sa vyrába z pevnej sieťoviny. Aj o takúto vložku sa však treba postupom času starať – čistiť a vymieňať ju.
Zmäkčovanie tvrdej vody
Druhým krokom je v prípade potreby zmäkčovanie vody. Táto úprava pitnej vody je spojená s nadmerným obsahom dvoch látok vo vode – horčíka a vápnika, ktoré spôsobujú vznik vodného kameňa. Ten priamo ohrozuje všetky spotrebiče, v ktorých sa voda používa a teda najviac trpia varné kanvice a práčky. Avšak treba poznamenať, že tvrdá voda chutí o niečo lepšia ako mäkká. Existuje viacero spôsobov, ktorými sa dá voda zmäkčiť, momentálne patrí medzi najobľúbenejšie napr. magnetická úprava pitnej vody.
Mangán, železo a zeolit
Ďalej sa pokračuje odstraňovaním železa a mangánu z podzemnej vody. Oba tieto prvky totižto zhoršujú kvalitu vody. Pri vysokom obsahu železa je voda trpká a zanecháva v umývadlách, vaniach i na oblečení hnedé škvrny. Mangán zasa spôsobuje tzv. olejovú pachuť vody. Tu sa úprava pitnej vody môže realizovať práve pomocou zeolitu, ktorý ma jedinečné absorpčné a vlastnosti a teda je schopný znížiť obsah práve týchto látok.
Dusičnany
Posledným prvkom, ktorý sa pri úprave vody odstraňuje sú dusičnany. To je dôležité najmä ak máte v domácnosti malé dojča, pretože pre malé deti môžu byť tieto prvky nesmierne nebezpečné. Úprava pitnej vody pre zníženie obsahu dusičnanov sa robí prostredníctvom iónovej výmeny.