Trávniky a zeolit

Zakladanie trávnika pomocou produktov zo zeolitu

zeolit

Sviežozelený trávnik skášli okolie domu

V okolí rodinného domu by v prípade, že je to možné, nemal chýbať pekne pestovaný trávnik a nejaké okrasné rastliny alebo dreviny. Dosiahnuť aby bol trávnik hustý a mal peknú zelenú farbu si však vyžaduje určitú prípravu a následnú starostlivosť. Hoci zakladanie trávnikov nie je vôbec náročné, predsa tomu treba venovať istý čas a úsilie. V tomto článku si teda povieme pár základných krokov ako na to a tiež to, ako pri zakladaní trávnika pomáha veľmi významná hornina, zeolit.

Výber miesta a osiva

Pre úspešné založenie trávnika je podstatný hlavne výber správneho miesta. Trávnik potrebuje veľa slnka. V prípade, že miesto, ktoré máme pre trávnik vybraté nie je počas dňa dostatočne osvetlené, musíme tomu prispôsobiť rastliny. Existuje totiž viac druhov aj také, ktoré zvládajú tienisté miesta. Ďalším podstatným krokom je príprava pôdy a práve pri nej použijeme už spomínaný zeolit.

Príprava povrchu

zeolit

Názorný príklad vrstiev pri zakladní trávnika

Povrch, na ktorom chceme vysievať musí byť rovný, zbavený hrúd, kameňov, korienkov rastlín a drevín. Ak chceme aby bol trávnik zdravý a krásny, môžeme použiť pôdny substrát ZeoGravel, ktorý je vlastne podkladovým materiálom pre zakladanie trávnikov. Jeho úlohou je viazať a uvoľňovať živiny v pôde a zachytávať vlahu, a v suchšom období ju regulovane uvoľňovať rastlinám. ZeoGravel je produkt zo zeolitu. Na túto podkladovú vrstvu sa potom nahrnie vrstva zeminy, ktorú môžeme obohatiť o ďalší zeolitový produkt, ZeoSand. Je to pôdny kondicionér, ktorý zlepšuje vlastnosti pôdy, upravuje hodnoty pH na optimálne.

Výsev

Na takto pripravenú pôdu môžeme vysievať dôkladne vybraté osivo. Ešte pripomeniem, že najlepším časom na zakladanie trávnika je jar alebo jeseň, kedy slnečné lúče nie sú také silné a je aj dostatok vlahy. Vysievať môžeme ručne, alebo v prípade väčších plôch pomocou sejacieho strojčeka. Osivo potom jemne zasekáme do pôdy, napr. hrabľami a jemne zavalcujeme, aby sa dostalo do pôdy a neodfúklo ho. Vysiatu plochu potom orosíme. K základnej starostlivosti trávnika patrí polievanie, kosenie a občasné prihnojovanie.

Zeolit a jeho schopnosti

zeolit

Zeolit

Zeolit je sopečná hornina pórovitej štruktúry. Do svojich pórov je schopný zachytávať rôzne látky, napríklad živiny z hnojiva, alebo vodu a regulovane, podľa potreby ju uvoľňovať rastlinám. Zabraňuje rastu burín, zachytáva škodlivé látky, chráni pred škodcami, posilňuje rastliny. Ak chceme mať krásny trávnik, zeolit je pomocníkom, ktorý nám k tomu dopomôže.

Pridaj komentár