Aj rastliny potrebujú výživu a na to slúžia hnojivá

Hnojivá

Aby kvetiny a rastliny vyzerali pekne potrebujú aj starostlivosť

Hnojivá – potrebná výživa pre rastliny

Každý, kto má vzťah k prírode, kvetom, stromom a pre koho je práca v záhrade koníčkom aj relaxom, vie, že pekná záhrada si vyžaduje veľa starostlivosti. Nestačí len pôdu pripraviť, rastlinky zasadiť a polievať, ale dôležité je aj správne hnojenie. Hnojenie je nesmierne dôležité nielen pre úžitkovú záhradu, kde si chceme dopestovať zeleninu, ale aj pre trávnik, stromy, kvety či kríky. Hnojivá totižto dodávajú rastlinám potrebné živiny, vitamíny a množstvo potrebnej energie pre ich rast.

Hnojenie na jar a typy hnojív

Ako prvé v záhrade začíname pripravovať pôdu na jarnú výsadbu. Pôda sa prekopáva, rýľuje a postupne sa do nej zapracovávajú hnojivá. Hnojivá môžu byť organické (pochádzajú zo živočíšnych alebo rastlinných zdrojov, napr. zvierací hnoj) a anorganické (tiež známe ako umelé alebo chemické) s postupným či rýchlym uvoľňovaním živín do pôdy. Najbežnejšie živiny v hnojivách sú dusík, draslík a fosfor.

Hnojivá pre konkrétne rastliny

Typ a množstvo hnojiva vždy záleží od požiadaviek konkrétnej rastliny. Napríklad pri hnojení stromov musíte rozlišovať medzi opadavými a stále zelenými či ovocnými. Tiež na každý ovocný strom je vhodný iný druh hnojiva.

Trávniky si tiež vyžadujú pravidelnú starostlivosť a hnojenie je jej veľmi podstatnou súčasťou. Hnojením trávnika mu zabezpečíme nielen lepší rast a sfarbenie, ale potlačíme ním aj rast nežiaduceho machu.

Hnojivá

Typ hnojiva je potrebné zvoliť podľa typu pôdy a rastliny

Aj hnojenie kvetov je potrebné rozlišovať podľa typu rastliny. Pri druhoch, ktoré nám kvitnú, vyberáme vždy hnojivá na kvitnúce rastliny s vyšším obsahom draslíka a fosforu, pretože nevhodné hnojivo by spôsobilo viac škody ako úžitku, kvety by prestali tvoriť puky a kvitnúť.

Špeciálne hnojivá sú určené aj pre rastliny, ktoré vyžadujú kyslú pôdu, ako napr. hortenzie, azalky a rododendrony. Na trhu sú aj ďalšie hnojivá určené pre konkrétne rastliny napr. hnojivá na ruže (zabezpečujú dlhodobé kvitnutie a odolnosť voči chorobám a chladu), hnojivá na muškáty a balkónové kvety, citrusy, bonsaje a kaktusy či orchideje. Na izbové kvety používame hnojivá na to určené, či už hnojivo na zelené alebo kvitnúce izbové rastliny. Výber hnojív na dnešnom trhu je naozaj veľmi pestrý a stačí si len vybrať tie pravé pre váš balkón či záhradku.

Pridaj komentár