Tanec a moderný tanec

moderný tanec

Hip hop je považovaný za moderný tanec

Dalo by sa povedať, že tanec je hudobný nástroj tanečníka. Je to umelecký pohyb, ktorý vyjadruje city, nálady alebo zážitky, ktoré sú slovami len ťažko opísateľné. Do tanca prenášame všetky svoje emócie a energiu – tancovaním sa vynikajúco odbúrava stres a napätie. Poznáme veľké množstvo tancov od baletu, jazzu, orientálneho či scénického tanca, street dance až po klasické spoločenské tance. Momentálne je veľmi obľúbený moderný tanec, pri ktorom neplatia žiadne zbytočné pravidlá či predpísané pohyby, práve naopak! Pri modernom tanci sa cení všestrannosť a originalita – každý ho tancuje tak, ako to cíti a ako mu najviac vyhovuje. Tancuje sa podľa momentálnej nálady a skombinovať môžete všetky druhy pohybov, ktoré v tom okamihu uznáte za vhodné.

Moderný tanec nepotrebuje pravidlá

Moderný tanec sa delí na House, Hype, Hip Hop, Funky, Dance hall, Poppin, Crapm a Break dance. Začiatky moderného tanca sa objavili na začiatku 20-teho storočia ako určitá forma rebélie proti formálnemu baletu. Staré tance akým bol aj balet, majú presne predpísané kroky, pozície či prechody zatiaľ čo súčasný – moderný tanec je pravdivý a vie pútavo a verne rozprávať o veciach, ktoré prežívame. Rešpektuje tanečníka, jeho nadanie aj individualitu, pretože každý tanečník má nejaké prednosti, niečo čím vyniká od tých ostatných a od toho sa odvíja aj spôsob jeho tanca. Pri klasických tancoch musí tanečník využívať hlavne rozum na zapamätanie všetkých tých krokov a póz, no pri modernom tanci tancujete najmä srdcom.

moderný tanec

Hip Hop vznikol na ulici a takýmto pouličným štýlom sa aj šíril po svete

Hip Hop tanec

Momentálne je asi najpopulárnejší moderný tanec – najmä u mladých ľudí – Hip Hop tanec. Hip Hop je hlavne forma životného štýlu – od hudby, prejavu, štýlu obliekania až po spomínaný tanec. S Hip Hopom si každý hneď spojí známy pouličný tanec tzv. Street dance alebo jeden z jeho tanečných štýlov Break Dance. Jedná sa o vcelku fyzicky náročný až akrobatický tanec, ktorý vznikol doslova na ulici. Break dance je sprevádzaný najmä hip-hopovou či funkovou hudbou, beatmi, ale aj modernou hudbou s tými správnymi beatmi. Medzi základné prvky Break Dancu patrí tzv. toprock, downrock, freezes a power moves. Mnohí poznajú tento štýl tanca hlavne kvôli povestnému točeniu na hlave, no Break Dance je oveľa viac než len to – pre mladých ľudí je to akýsi útek zo stereotypného spôsobu života.

 

Pridaj komentár