Dámske opasky – čo všetko o nich vieme

Dámske opasky sú predchodcami dnešných kabeliek. Dámy v stredoveku nosili opasky, aby si na ne uviazali svoje mešce a vejáre. Robili to, až kým neprišli na svet kabelky. Vo svojich mešcoch nosili bavlnené vreckovky, parfémy a ďalšie svoje poklady. Dámske opasky od začiatku poukazovali na štýl a vkus. Skutočný štart či „boom“ nastal až po rokoch 1900, keď sa začali nosiť v kombinácii s blúzkou a dlhou sukňou. Boli široké a hodvábne s tvarom „v“ na prednej strane, čím sa zdôraznil ich útly pás. Dnešné opasky sú široké aj úzke a nosia sa nad pásom (pod poprsím), v páse alebo aj okolo bokov.

dámske opasky

Opasky sú pre dámy dôležitým doplnkom outfitu

Materiály, z ktorých sa vyrábali dámske opasky

Vývoj dámskych opaskov bol ovplyvnený materiálmi, ktoré boli v danom čase najviac dostupné. Boli to teda: kov, rôzne textílie a koža. Jedine bohatí si mohli dovoliť dámske opasky z hodvábu a brokátu. Práve priemyselná revolúcia preslávila najviac textílie. Koža pre dámske opasky bola kľúčovým materiálom a na začiatku skôr luxusom. Pravidelne sa koža používala len na výrobu vecí, ktoré potrebovali mať určitú pevnosť ako napr. nábytok. Koža je však omnoho odolnejšia ako hodváb či iné textílie a taktiež je stálofarebná, preto bola vhodná na výrobu dámskych opaskov alebo ich častí.

dámske opasky

Aj úzke opasky sú v móde

Dámske opasky dnes

Kožené opasky sú aj dnes najobľúbenejším typom dámskych opaskov, kvôli ich kvalite a trvácnosti. Taktiež, návrhári majú tendenciu dávať prednosť pracovať s kožou vzhľadom na to, že je ohybná, silná, flexibilná a plná vlastného prírodného charakteru. Tým pádom, aj pri rovnakom dizajne je každý dámsky opasok iný, jedinečný.

Dámske opasky z teľacej kože sú zväčša luxusnejšie, s jednoduchým vzorom. Hovädzia koža je tuhá a preto sa používa väčšinou na výrobu dámskych opaskov do džínsov. Ovčia koža je najviac používaná v Austrálii a na Novom Zélande, no pre výrobcov je komplikovanejšia a ťažšia na prácu. Niektoré dámske opasky z ovčej kože sa nazývajú perzské, pretože sa dovážajú z Indie cez Perzský záliv. Bravčová koža sa najviac využíva na výrobu topánok, pretože je najpevnejšia. Má zaujímavú štruktúru a preto je možné (aj keď iba zriedka) vyrábať opasky aj z tohto druhu kože. Samozrejme niektoré veľmi luxusné opasky sú vyrobené aj z kože niektorých druhov plazov, no pre chránenie niektorých ohrozených druhov sa môže stať, že sa takéto dámske opasky vyrábajú z hovädzej kože so vzorom, motívom či napodobeninou kože niektorého z plazov.

Pridaj komentár