Používanie teleskopického obušku si treba nacvičiť

Teleskopický obušok

Možno, že ste si už v niektorom army shope kúpili alebo uvažujte o tom, že si skúsite zohnať nejaký vhodný teleskopický obušok ako možný praktický prostriedok svojej vlastnej sebaobrany. V tomto stručnom príspevku sa pokúsime uviesť niekoľko základných úvah pri používaní takéhoto sebaobranného prostriedku v praxi.

teleskopický obušok

Teleskopický obušok má výhodu malých rozmerov

Na aký účel vlastne potrebujete obušok?

Teleskopické obušky sa vyrábajú v mnohých dĺžkach a prevedeniach. Pri výbere obušku majte na pamäti, na aký účel ho kupujete. Ak ho máte pre potreby vlastnej obrany, kedy nepočítate s jeho každodenným použitím, postačí vám štandardný obušok na báze nekalenej ocele. Naopak k profesijnému použitiu v policajnej, vojenskej či inej praxi, kde sa použitie obušku predpokladá častejšie, sú určené špeciálnejšie kalené varianty teleskopických obuškov.

Manipulácia s teleskopickým obuškom

Pri otvorení obušku je nutný vodorovný či šikmý švih, ktorého rýchlosť určuje pevné zaklapnutie kužeľov na trubkách a tým správne a bezpečné otvorenie obušku, kedy nehrozí jeho samovoľné zatvorenie. Obušok nikdy neroztvárajte v smere akejkoľvek osoby. Je dôležité, aby sme mali dostatok voľného priestoru v smere švihu pre jeho otvorenie. Pred zatváraním obušku kliknite niekoľkokrát hrotom o pevný podklad, aby došlo k lepšiemu uvoľneniu uzamknutých kužeľov. Pri samotnom zatváraní uchopte obušok medzi palec a ukazovák hrotom smerujúcim priamo k zemi a švihom kliknite o pevný podklad bez použitia nadmernej sily. Dôležité je, aby obušok smeroval vždy kolmo k povrchu, o ktorý ho zatvárate.

teleskopický obušok

Takýto obušok si môžete nenápadne pripevniť k opasku

Nosenie teleskopického obušku

Je mnoho spôsobov ako nosiť teleskopický obušok. V predajnej cene mnohých dostupných typov je profesionálne puzdro. To umožňuje dobrú istotu úchopu, rýchle vytiahnutie obušku a jeho upevnenie na nohavicový opasok. Inak samozrejme je možné nosiť obušok samostatne priamo vo vrecku bundy, nohavíc či k nemu dokúpiť kovový klips na odev. Dostupné sú aj rotačné puzdrá, ktoré umožňujú nosenie obušku ľubovoľne nastaveného horizontálne, vertikálne alebo pod rôznymi uhlami podľa požiadaviek užívateľa. Tieto puzdrá sú však rozmerovo výraznejšie a znižujú možnosť skrytého nosenia teleskopického obušku

Pridaj komentár