Ako majú vyzerať poriadne tenisky na behanie?

Aby ste sa uistili, že chodíte na šťastných chodidlách musíte vedieť, či topánka správne sedí od špičky po pätu. A dvojnásobne to platí pre športovú obuv, ako sú napr. tenisky na behanie.

Tenisky na behanie podľa jednotlivých častí

Päta

Vaša päta by mala pasovať do opätku komfortne, nie tesne, mala by tam jednoducho zapadnúť tak akurát. Ak sú šnúrky mierne stiahnuté, nie však zviazané, mali by ste si vedieť nohu spokojne vysunúť. Keď máte tenisky na behanie zviazané, nejaký pohyb päty by ste mali cítiť, no nie nepríjemný. Akýkoľvek nepríjemný pocit máte pri prvom skúšaní, ten bude počas nosenia len zosilnený.

tenisky na behanie

Päta zohráva, ak ide nielen o tenisky na behanie, veľkú úlohu.

Priehlavok

Horná časť tenisky na behanie okolo priehlavku by mala byť na pocit pohodlná a bezpečná. Keď pociťujete tlak a tesnosť, potrebujete viac priestoru. Niekedy je toto možné odstrániť len uvoľnením šnúrok, iného typu viazania, no niekedy je potrebné zmeniť bežecké tenisky. Dôležité je sledovať strih topánok.

Šírka

Tenisky na behanie by mali byť pevné, no chodidlá v nich by sa mali vedieť mierne pohybovať. Toto je dôležité, keďže je potrebné myslieť na odraz, došľap, nárazy ale aj opuchy nôh, kedy chodidlo mierne roztlačené a teda potrebuje dostatok priestoru pre pohodlný a prirodzený pohyb. Najlepšie to zistíte tak, že keď máte normálne obuté tenisky na behanie a postavíte sa na špičky, váš malíček by nemal byť stlačený na strane topánky. Mal by byť v polohe, v ktorej by bol aj naboso.

tenisky na behanie

Pre tenisky na behanie je dôležitý aj priehlavok, či ohnutie špičky.

Dĺžka

Rovnako ako pri šírke tenisiek na behanie, aj v dĺžke by mal byť istý voľný priestor kvôli opúchaniu nôh, ale aj bežnému naťahovaniu chodidiel pri behu. Nedostatočný priestor môže vytvárať nepríjemný nátlak, ktorý vedie k trvalej deformácii chodidiel.

Ohnutie špičky

Podošvy topánok sú hádam najdôležitejšou časťou každej obuvi, bez ohľadu na jej využitie. Pri športe to samozrejme platí dvojnásobne. Tenisky na behanie by mali mať flexibilnú podošvu a či je dostatočne flexibilná zistíte tak, že kým držíte topánku v ruke, skúste ju ohnúť v špičke. Mala by sa vedieť ohnúť jednoducho minimálne do takej miery, aký ohyb vytvára vaše chodidlo pri behu. Podrážka by mala byť tiež protišmyková a v pätníkovej časti odpružená.

Na koniec je najdôležitejší samotný pocit. Bežecké tenisky by mali sadnúť takmer ako papučky. Čoraz viac sa hovorí o tom, že najlepšie respektíve najzdravšie behanie je naboso. Z toho vyplýva aj to, že tenisky na behanie by mali byť najviac prispôsobené pocitu naboso, no pritom poskytovať dostatok opory a ochrany.

Pridaj komentár