Župan – čo znamená dnes a čo v minulosti

Župan sa nosí už aj po vonku

Župan a saténové pyžamá sa podľa najnovších trendov veľkých dizajnérskych značiek začali nosiť tento rok ako bežné oblečenie po vonku. Aj keď už v niektorých slovenských obchodoch môžete vidieť podobné kúsky myslím, že naše konzervatívne Slovensko na takýto trend ešte nie je pripravené. U nás zatiaľ župan funguje ako domáce pohodlné a teplé oblečenie.

župan

Župan ako súčasť outfitu? Prečo nie?

Župany môžu byť rôzne. Klasické froté župany sú ako náhradné osušky. Môžete si ich obliecť hneď po kúpeli a osušiť sa nimi. S takými ste sa možno už stretli aj v hoteloch počas vašej dovolenky, v kúpeľoch alebo wellness centrách. Tenšie župany môžu byť nosené ako domáce ranné alebo večerné oblečenie, ako kabátik, ktorý sa nosí na vrch pyžama. Existujú tiež saténové luxusné župany, ktoré sú súčasťou negližé. Župany nosia ženy, muži ale aj deti.

Župan v histórii

Tradične vyrobené z hodvábu, vyšívané čínske župany boli kedysi známkou bohatstva a prosperity, a boli pôvodne nosené dynastiami. V postavení v spoločnosti znamenali župany veľmi veľa. Japonský prosperujúci textilný priemysel popularizoval tradičné kimono. Kimono bolo potom skvelou inšpiráciou pre mnohé moderné šaty, ako bežné oblečenie, ktoré už bolo možné vidieť aj v Spojených štátoch a v Európe. Župan ako ho poznáme dnes sa začal nosiť v západnom svete niekedy okolo roku 1700 a začiatkoch 18. storočia. Nosili ich ženy po tom, ako sa oslobodili od svojich korzetov. Bolo to predovšetkým večer alebo ráno počas raňajok pred svojim služobníctvom. Bol to výhradne ženský kus domáceho oblečenia.

župan

Župan sa nenosí len na ženách. Obľubujú ho aj muži a deti.

Župany sú tiež skvelým darčekom

Župany sú takmer vždy skvelým darčekom. Hodí sa k akémukoľvek sviatku a v každom veku ženy. Pretože dnes je možné nájsť rôzne župany, či už farebne alebo štýlovo, vybrať sa dá perfektne pre sestru, mamu, priateľku, či starú mamu. Na mnohých miestach v obchodných centrách už nájdete aj služby, kde môžu na župan strojom vyšiť meno, vtipné oslovenie, logo alebo čokoľvek podľa želania. Takto personalizovaný darček je jedinečný a zaručene s ním spravíte darovanej osobe radosť.

Pridaj komentár