Znamenajú LED svietidlá budúcnosť?

svietidlá

LED svietidlá sú vhodné aj na osvetlenie schodiska…

Osvetlenie a nové trendy – LED svietidlá


Nové trendy a technológie v bývaní sa netýkajú len farieb, tvarov alebo nábytku ale aj rôznych druhov osvetlení. Jeden luster v strede miestnosti s klasickou 120W žiarovkou už je dávna minulosť. Dnešné izby obsahujú viacero svetiel na rôzne účely, veľakrát plnia len estetickú funkciu. A keďže máme viac svietidiel, treba nám aj viac žiaroviek. Pri obyčajných by sa spotreba energie šplhala k nechceným číslam, ale vďaka Nickovi Holonyakovi sa toho nemusíme obávať. Tento kanadský vedec totiž vyvinul prvú prakticky použiteľnú LED žiarovku.

Čo je to vlastne LED?

Luminiscenčná dióda alebo svetelná dióda je polovodičová elektronická súčiastka, ktorá vyžaruje úzko-spektrálne svetlo, keď ňou prechádza elektrický prúd v priepustnom smere. LED svietidlá môžu mať rôznu podobu a to platí aj o farbe. Najlacnejšie sa vyrábajú infračervené diódy, po nich nasledujú červené, cirka o 20% drahšie sú zelené a modré vás vyjdú dvakrát toľko ako červené. LED sa vo väčšine prípadov využívajú ako zobrazovacie prvky v rôznych zobrazovačoch. Známe bežiace nápisy či veľkoplošné reklamné panely, to všetko je tvorené z LED diód.

LED svietidlá v domácnosti

svietidlá

…alebo chodníka

Takže ako som už naznačil, LED žiarovky nám môžu ušetriť nemalé množstvo finančných prostriedkov. Aj keď sú drahšie ako obyčajné, ich maximálny 8W príkon sa s obyčajnými nedá ani porovnať. Takisto sú výhodné aj v premene elektrickej energie. Kým obyčajná žiarovka premení okolo 10-20%  energie na žiadúce svetlo, tak LED žiarovka nevyžaruje teplo a tak premení takmer všetku energiu na svetlo. O tom, že LED svietidlá sú hudbou budúcnosti svedčí aj ich životnosť, ktorá v priemere predstavuje 50 000 hodín. LED svietidlá sú výhodné aj z estetického hľadiska. Okrem základného svetla alebo stolných lámp, poznáme aj LED pásy. LED pásy môžu krásne vyznačiť alebo spestriť priestor kuchynskej linky, rôzneho nábytku či stropových pohľadov.

LED svietidlá sú výhodnou voľnou do domácnosti, tak nemrhajte svojimi peniazmi a objednajte si ich online už teraz.

Pridaj komentár