Lampy od Tiffanyho?

Poznáte stolové lampy od Tiffanyho?

Louis Comfort Tiffany – umelec pochádzajúci z Ameriky, ktorého na prelome 19. a 20. storočia preslávili jeho jedinečné dizajnérske kúsky, predovšetkým stolové lampy s tienidlami vyrobenými zo skla a doplnené o úžasné detaily, ktoré vyrážajú dych ich obdivovateľom až dodnes. V čom spočívalo kúzlo Tiffanyho stolových lámp a je možné, aby tvorili dokonalú súčasť vášho interiéru aj dnes?

Lampy

Stolové lampy – Tiffany design

Čím sú Tiffanyho stolové lampy jedinečné?

Prvé stolové lampy od L.C. Tiffanyho vznikli pravdepodobne v roku 1895, takže ich tradícia je dlhšia už viac než 100 rokov.  Prvá výnimočná vlastnosť, ktorou disponovali, bola, že sa nevyrábali rádovo v stovkách kusov, ale každý jeden kus bol vyrobený ručne. Druhým špecifikom bol spôsob ich výroby, pri ktorom sa využívala metóda medenej fólie.

Výroba lámp

Prvým krokom bolo vytlačenie požadovaného vzoru na veľký a hrubý kus kartónu. Ku každej časti vzoru bolo pripísané číslo a farba. Následne sa na tento kartón položilo sklo, na ktoré bol vzor skopírovaný. Nasledovalo vyrezávanie a upravovanie skla do požadovaného tvaru. Významným krokom pri tom, ako sa vyrábali Tiffanyho stolové lampy, bolo aj čistenie. To bolo dôležité najmä pre správnu aplikáciu už spomínanej medenej fólie na okraje skla. Medená fólia bola použitá na to, aby jednotlivé kúsky skla držali pohromade. Po tom, čo boli jednotlivé stolové lampy „poskladané“, bolo ich potrebné ešte spájkovať. Nasledovalo už len dôkladné čistenie, leštenie, úprava detailov a ich následný (mimoriadne úspešný) predaj.

Vzory tienidiel

Stolové lampy od Tiffanyho boli charakteristické práve svojimi vzormi na tienidlách. Tie sa dokonca začali rozdeľovať do niekoľkých kategórií, ako napr. geometrické, kvetované, nepravidelné atď. Špecifickou kategóriou boli aj Favrile stolové lampy. Takto sú označované úplne prvé kúsky, ktoré boli vyrobené v Tiffanyho dielni.

Tiffany aj u vás doma

Jedinečnosť týchto stolových lámp, ktoré v sebe spájajú umenie, originalitu a nadčasovú eleganciu, je dôvodom, prečo sú stále obľúbeným doplnkom interiérov aj dnes. Hoci originálne kúsky z Tiffanyho dielne sa predávajú za veľmi vysoké ceny, na trhu sa objavuje aj niekoľko veľmi podarených kópií, ktoré za oveľa nižšie náklady môžete mať aj vo svojej domácnosti.

Lampy

Dizajnový luster od Tiffanyho

Pridaj komentár