Design izby ovplyvňujú aj vypínače

Vypínače

Dvojitý vypínač s imitáciou dreva – Vikon.sk

Vypínače – dôležité detaily v interiéri

V súčasnosti vypínače nemusia byť len nevyhnutným produktom na rozsvietenie alebo zhasnutie svetla. Vypínače totižto môžu byť aj dizajnovým doplnkom, ktorý dotvorí interiér domu či bytu a veľa prezradí o svojich majiteľoch a ich zmysle pre detaily.

V našich domácnostiach sa nachádzajú nie len klasické vypínače a zásuvky, ale aj ďalšie produkty ako napr. stmievače, termostaty či internetové zásuvky a všetky tieto detaily by mali spolu tvoriť jeden harmonický celok. Je preto vhodné voliť ich v rovnakom dizajne. Ak si vyberáme nové vypínače je v prvom rade najdôležitejšie vedieť ich základné delenie a označovanie.

Druhy vypínačov, s ktorými sa stretnete najčastejšie

Vypínače č.1 jednopáčkové sa používajú na ovládanie jedného svetla z jedného miesta  najmä v miestnostiach, kde sa vchádza jednými dverami napr. väčšina izieb, šatníky, toalety, komory.

Vypínače č. 6 môžu ovládať jedno svetlo z dvoch miest, nazývajú sa tiež chodbové alebo schodiskové vypínače pretože sú najviac využívané práve na schodiskách a chodbách.

Vypínače č. 5 dvojpákové ovládajú dve svetlá z jedného miesta a najčastejšie sa používajú v obývačkách.

Vypínače č. 7  používame, ak chceme jedno svetlo ovládať z viac ako dvoch miest.

Poznáme aj iné typy vypínačov, ale tieto patria medzi tie základné a najpoužívanejšie.

Vypínače

Vypínač imitácia dreva – Vikon.sk

…aby vypínače zapadli do dizajnu interiéru

Okrem funkcie si vypínače vyberáme aj podľa celkového dizajnu a farebného prevedenia.

V dnešnej dobe je naozaj z čoho vyberať, na trhu sú k dispozícii vypínače z plastu, bakelitu, nerezu, dreva (napr. vo farbe čerešne), ale dokonca aj zo skla či porcelánu.

Samočistiace vypínače

Medzi hity patria vypínače s antibakteriálnym povrchom, kde boli počas výroby do materiálu pridané ióny prírodného striebra, ktoré majú samočistiacu schopnosť a v priebehu 24 hodín dokážu zlikvidovať baktérie a mikróby, ktoré sa dotykom rúk dostanú na povrch vypínača.

Inteligentné vypínače

Vypínače však môžu byť nielen krásne, ale aj inteligentné. S pomocou tzv. inteligentných vypínačov a snímačov dokážeme jediným tlačidlom  ovládať svetlá, žalúzie, kúrenie, klimatizáciu a mnoho ďalších funkcií v celom byte alebo dome.

Pridaj komentár