Vyberáme reproduktory do auta vyššej kvality 

Akustické príslušenstvo patrí taktiež k  žiadanej výbave do auta. Vyberáme si ho ale rovnako precízne ako všetky ostatné komponenty. Za vynikajúcim zvukom sa skrývajú základné funkčné kritériá. Tie sa rôznia v závislosti od modelu, značky a od preferencií výrobcu. Dnes sa zameriame na reproduktory, ktoré optimálne počuť, ale rovnako dobre dokážu tlmiť. Čo všetko ovplyvňuje výsledný zvuk?  

reproduktor v aute
Pri výbere akustického príslušenstva do auta treba zvážiť viaceré kritériá.

 

Reproduktory do auta a zvuk v  automobile

Keďže nie je uchopiteľný, len veľmi ťažko alebo vôbec si neuvedomujeme jeho funkčnú stránku. Zvuk v  automobile je špecifický, najmä ten, ktorý sa dostáva reproduktormi ovplyvňuje aj bežný hluk v  kabíne. Na to, aby sme ho „očistili“, treba vykresliť všetky tóniny zvlášť. Reproduktory do auta musia teda poskytnúť prenikavý zvuk. Ťažko vymedziť konkrétne parametre, keďže významnú rolu tu zohrávajú aj vonkajšie vplyvy. Avšak jedny z  najlepších reproduktorov do auta tieto funkčné vlastnosti zabezpečujú pri výkone 200W a  citlivosti 91 dB.  

reproduktory do auta
Prenikavý zvuk i vyššia citlivosť, to všetko je základnou kvalitou dobrých reproduktorov do auta.

Na čo myslieť pri výbere reproduktorov do auta?   

Rozdielne si vyberáme reproduktory na autorádio a  na zosilňovač. Na autorádio sa odporúčajú reproduktory s  obzvlášť vyššou citlivosťou, ale tak, aby s nižšou impedanciou narastal výkon. Reproduktory môžeme taktiež zapájať cez zosilňovač. Vyžadujú však väčšiu zaťažiteľnosť. Dostupné sú už aj kompletné sety montážnych materiálov na zapojenie.  

Je pravdou, že nové reproduktory patria len do nového auta? Áno, aj. Presnejšie má ísť o udržiavaný interiér, ktorý vážne neohrozí výslednú akustiku. Na to potrebujeme kvalitné tlmenie dverí a skiel. Inak len ťažko nájdeme súlad so skreslenou akustikou.  

Ako si vybrať kvalitného predajcu? Rozrástol sa už aj sortiment reproduktorov do auta, a  tak je náročné nájsť kvalitu za rozumnú cenu. Prehľadne zisťujeme, či okrem predaja zabezpečuje obchodník aj inštaláciu a aké podmienky sa vzťahujú na záručný a  pozáručný servis.  

Pridaj komentár