Vyberáme postieľky a matrace pre bábätko

Bábätko a jeho spánok – aké postieľky a matrace sú vhodné?

matrace

Aké matrace sú vhodné pre naše dieťatko?

Keď sa vrátite z pôrodnice, vaše bábätko prespí väčšinu dňa. Konkrétne, uvádza sa, že deti ihneď po narodení prespia až 20 hodín denne, takže čas jeho bdenia je približne 4 hodiny, ktoré strávite kojením, prebaľovaním či kúpaním. Už len z týchto samotných číselných údajov je jasné, že kvalitné postieľky a matrace sú pre novorodencov jednou z tých najdôležitejších vecí. Podľa čoho však vieme zistiť či sú postieľka a matrac naozaj kvalitné a vhodné pre naše dieťa? Tomu už je venovaný náš dnešný článok…

Drevená postieľka stále na prvom mieste

Základným predpokladom pre kvalitnú postieľku je prírodný materiál, teda drevo, z ktorého je vyrobená. Pre bábätko sú totiž úplne nevhodné kovové postieľky, ktoré sa však paradoxne stávajú čoraz obľúbenejšie pre svoj dizajn, ale aj plastové (cestovné) postieľky, pri ktorých zasa bývajú problémom nekvalitné matrace. Jednoznačne teda voľte klasickú drevenú postieľku v štandardnej veľkosti, pri ktorej si budete istí, že je dostatočne pevná a stabilná. Výhodou môže byť napr. aj polohovateľný rošt – avšak to už je len na vašom zvážení.

Matrace vhodné pre novorodencov

Najdôležitejšou súčasťou každej postieľky pre bábätko je matrac. Ako najvhodnejšie matrace pre malé deti sa uvádzajú tvrdé matrace, pretože pri mäkkých môže dôjsť k nesprávnemu vývinu či poškodeniu chrbtice. Z toho istého dôvodu sa neodporúča ani umiestňovať do detskej postieľky vankúšik – ten je vraj vhodný až od 3 rokov.

Spánok v spoločnej posteli?

matrace

Kvalitné matrace pre kvalitný spánok novorodenca

Mnohokrát sa rodičia stretávajú s dilemou, či je vhodné, aby bábätko spávalo v posteli s nimi. Najmä pre mamičku to môže byť pohodlnejšia alternatíva, aby počas noci nemusela k dieťaťu niekoľkokrát vstávať. Avšak takýto spánok na spoločnej posteli nie je vhodný hneď z viacerých dôvodov. V prvom rade ide opäť o matrace – tie sú totižto do značnej mieri odlišné v postieľkach pre deti a v posteliach pre dospelých. Druhým dôvodom je to, že deti si na spánok pri rodičoch zvyknú a je veľmi ťažké ich neskôr od toho odučiť. Vhodnejšou alternatívou môže byť umiestnenie detskej postieľky čo najbližšie k manželskej.

Pridaj komentár