Viete, akú veľkosť by mali mať lustre vo vašej domácnosti?

lustre

Lustre sa vracajú späť do módy – oživte nimi svoju spálňu

Lustre do rustikálnej i modernej domácnosti

Lustre, hoci by sa mohlo zdať, že už patria skôr minulosti, opak je pravdou. Stále sú obľúbeným doplnkom hlavne pre domy zariadené v rustikálnom štýle a momentálne sa tiež vracajú späť do módy v novom šate, napr. ako retro lustre alebo maxi lustre aj do moderne zariadených domácností. Ak aj vás zaujal práve tento typ svietidla a chceli by ste ním oživiť svoju domácnosť, pokojne sa do toho pusťte – v prvom rade však zistite, akú veľkosť budete potrebovať!

Prečo je dôležité, aby lustre mali správnu veľkosť?

Správna veľkosť lustra je mimoriadne dôležitá pre konečný dojem, ktorý má v miestnosti vytvoriť. Totižto, ak si vyberiete príliš malý luster, v priestore sa doslova stratí, nevynikne a tak úplne zmizne aj jeho pôvodný význam – upriamiť na seba pozornosť a zaujať. Ak si však naopak vyberiete príliš veľký luster, môže sa stať, že celú miestnosť opticky zmenší a bude vytvárať stiesňujúci dojem, kvôli čomu sa nebudete cítiť pohodlne vy, ani hostia, ktorí k vám prídu na návštevu. Ako si teda vybrať optimálnu veľkosť?

1.      Odmerajte výšku vášho stropu

Všeobecne platí totižto pravidlo, že pre každých 30cm výšky vášho stropu, by mala mať reťaz, na ktorej bude luster visieť, 7cm. Teda, ak je strop vašej miestnosti vo výške 2,4m, dĺžka reťaze by mala byť približne 56cm.

2.      Odmerajte veľkosť svojej izby

lustre

Alebo využijete lustre radšej vo vašej jedálni?

V našom prípade budeme disponovať izbou o veľkosti 4,2m x 3m. Následne tieto dve hodnoty sčítame (4,2 + 3 = 7,2), zaokrúhlime smerom nadol (7) a vynásobíme 10timi. Výsledné číslo (70) nám udáva priemer lustra v centimetroch, ktorý je pre vašu miestnosť ideálny.

Ak teda máme miestnosť o rozmeroch 4,2m x 3m a výškou stropu 2,4m, ideálne lustre do tejto miestnosti budú tie, ktoré budú mať priemer približne 70cm a dĺžka reťaze, na ktorej budú visieť, bude okolo 56cm. Samozrejme, tieto rozmery sú iba orientačné, aby ste vedeli, od čoho sa máte pri výbere „odraziť“. Veľkosť lustra záleží aj od iných aspektov – od jeho štýlu, zdobenia a pod. pretože všetky tieto veci mu pridávajú aspoň opticky na veľkosti i na váhe.

Pridaj komentár