Ak vám chutí špenát, vyskúšajte mangold recepty

Mangold recepty

Mangold – tiež známy ako švajčiarsky mangold, listová repa, špenátová repa; táto listová zelenina je príbuzná cukrovej repe. Má veľké silné listy, ktoré chutia tak trochu ako špenát ale mierne sladšie. Môžu mať zelené listy s žlto-zelenou stopkou alebo zelené listy s ružovo-fialovou stopkou a sú ideálne na rôzne recepty.

mangold recepty

Mangold recepty na prípravu chutných a zdravých jedál

Mangold zelenina je zdravá a chutná

Zelenina mangold je plná vitamínov a minerálov, najmä vitamíny C, A, B, E a minerálne látky vápnik, železo, fosfor, draslík a horčík. Najvhodnejšia tepelná úprava mangold zeleniny je dusenie alebo krátke varenie, aby sa v nich zachovalo čo najviac vitamínov a minerálov, ako je len možné.

Mangold recepty sú rôznorodé

Mangold recepty sa pripravujú z mladších listov – môžu sa jesť tepelne upravené alebo aj za surova napr. v šalátoch, alebo zo starších listov v tepelne upravenej forme. Ak sa ich rozhodnete pripravovať tepelne, mäsité stonky sa zvyčajne varia oddelene, pretože trvá dlhšie kým zmäknú. Mangold recepty zahrňujú polievky, prívarky, šaláty, prílohy a hlavné jedlá; na sladko aj na slano. Mangold recepty nájdete najčastejšie v talianskej a francúzskej kuchyni. Ak sa vyberiete na dovolenku do týchto krajín, môžete sa stretnúť v menu s názvom mangold, chard, acelga, alebo bietola. Ak nakupujete mangold, vyberajte čerstvé listy, pevné, lesklé, so sýtou farbou. Vyhýbajte sa mangold zelenine, ktorej listy sú zožltnuté a zvädnuté.

mangold recepty

Vynikajúce sú aj mangold polievky

Skladovanie zeleniny mangold

Mangold zelenina sa skladuje na chladnom a vlhkom mieste. Najvhodnejšie miesto v kuchyni je v chladničke, neumytú zeleninu zabaľte do navlhčenej kuchynskej papierovej utierky a vložte do igelitového sáčika. Použite a konzumujte do 5 dní. Mangold listy môžete aj zamraziť. V tomto prípade ich dobre umyte, vložte do vriacej vody na 20 sekúnd, následne odstreďte a ponorte listy do studenej až ľadovej vody po dobu 20 sekúnd až jednej minúty. Odstreďte a vložte do sáčikov, utesnite a zamrazte. Potom, pri varení mangold receptov varíte priamo z mrazničky.

Mangold recepty – druhy jedál

Mangold listy môžu byť pridané do tortového korpusu, do koláčov, do polievok či omelety. Niekedy sa používa ako náhrada za špenát. Stonka aj listy sa môžu restovať so smotanou, na masle alebo so syrom. Výborný je mangold recept cestovinový, mangold s parmesanom a ryžou, mangold na losose, alebo mangold taco s feta syrom.

Pridaj komentár