V lete presuňte relaxovanie do záhrady

Tešíme sa z novej záhrady

záhrady

Letná záhrada

Prerábate si záhradu? Túžite mať vašu záhradu krásne zelenú, plnú byliniek, kvitnúcich rastlín a farebných kvetov, či plnú zdravého ovocia a zeleniny? Pre záhradkárskych začiatočníkov môže byť dosť mätúce čo sadiť, kedy a kde. Poradím vám, podľa čoho sa rozhodovať čo do vašej záhrady sadiť, aby ste dosiahli želaný výsledok.

Postup na začiatok

Vyberte si typ záhrady, o ktorú máte záujem. Či je to okrasná záhrada, záhrada výlučne s bylinkami, kvetmi či zeleninou alebo zo všetkého po troške. Výber záhrady je len na vás, no rozhodnutie je potrebné, aby ste vedeli kde sadiť a aké hnojivá zapracovať do pôdy.

Rady od skúsených

Porozprávajte sa s ľuďmi vo vašom okolí, ktorí už sú úspešní záhradkári. Prezrite si online stránky o pekných záhradách, prečítajte si v katalógoch… Okolití záhradkári vám vedia poradiť niekedy lepšie ako múdre knihy, pretože miestni záhradkári vedia o podnebí, a dobrých a zlých podmienkach na pestovanie na danom mieste (čo vám niektoré knihy „nepovedia“). Ak ste si práve kúpili nový dom so záhradou, zistite a získajte potrebné povolenia na úradoch. Okrem povolení vám tiež môžu poskytnúť aktuálne odporúčania o miestnych podmienkach, vegetačnom období a úspešných odrodách rastlín pre danú lokalitu.

Výsadba

záhrady

Letná záhrada môže byť aj na streche vášho domu

Pri samotnej výsadbe vyberte plodiny a rastliny, ktoré sa vám páčia. Myslite na rôzne odrody – napr. melóny a paradajky majú rôzne odrody, ktorých plody sú v rôznych farbách, preto ak chcete niečo červené alebo žlté, vyberte si správnu odrodu, aby ste dosiahli tento efekt. Rovnako to platí aj pre fazuľu a hrášok, ktoré môžu byť kríkovitého typu alebo ťahavého typu. Teda rozhoduje aj veľkosť – niektoré odrody sú vzrastovo nižšie, iné vyššie… Rastliny potrebujú slnko, niektoré viac, iné menej. Aj toto vám pomôže pri rozhodovaní, ktoré rastliny kam zasadiť.

Pomôcky do záhrady

Budete potrebovať samozrejme aj záhradnícke pomôcky, ktoré by ste si mali zabezpečiť. Medzi najzákladnejšie patria hrable, sekačka, hadica, rýľ, motyka a záhradnícke/pracovné rukavice.

Políčka

záhrady

Inšpirácia ako si zariadiť letnú záhradku

Urobte si cestičky a políčka, aby sa nestalo, že sa vám rastliny rozrastú do priestoru a časom z vašej záhrady bude džungľa. Začnite sadiť v menšom množstve. Niektoré rastliny a bylinky sú samo-siate, čo znamená, že sa rozmnožujú postupne do priestoru samé.

Hnojivá

Informujte sa o rôznych hnojivách na konkrétne plodiny a rastliny. Existujú aj hnojivá univerzálne, no je lepšie ak vyberiete tie správne hnojivá do záhrady pre jednotlivé rastliny. Výsadba niektorých rastlín zníži počet škodcov a hmyzu. Takto nebudete musieť používať rôzne chemikálie. Príkladom sú nechtík a cesnak.

Pridaj komentár