Skylink postupne vyraďuje SD a MPEG-2

Aké zmeny Skylink chystá?

skylink

HD začína byť štandardom

Už v prvej polovici minulého roka (r. 2014) Skylink avizoval, že chystá niekoľko technických zmien. Tie sa týkajú hlavne prechodu z klasického rozlíšenia SD na rozlíšenie HD, ktoré sa pre spoločnosť stáva štandardom. Jednou zo zmien je aj prechod formátu staníc z MPEG-2 na MPEG-4.

Skylink totiž verí, že postupom času fakt, že HD sa stáva štandardom, akceptujú aj vysielatelia. Takže to, či sa spolu dohodnú záleží len od nich. Skylink si tiež myslí, že aj rozdiel medzi obrazom v SD a HD bude postupne vnímaný ako rozdiel medzi farebnými a čiernobielymi verziami staníc, a teda že aj cena za HD bude rovnaká ako za SD. Skylink však žiadnu stanicu do prechodu na HD netlačí, pretože na to vraj nemá potrebné páky. Prechod na HD je dosť nákladný a vysielateľov teda môže presvedčiť iba stúpajúca konkurencia na trhu. Okrem toho, na vysielanie v HD je na Slovensku pripravená ešte iba polovica zákazníkov Skylinku.

Prechod z MPEG-2 na MPEG-4

V októbri 2014 Skylink avizoval, že do konca roka 2016 chce ukončiť distribúciu formátu MPEG-2 a kompletne prejsť na modernejší MPEG-4. Z toho dôvodu si zákazníci, ktorých satelitné prijímače tento formát nepodporujú, budú musieť zakúpiť nové.  Zmena by sa mala týkať aj technickej kvality a to tak, že satelit Astra bude distribuovať iba v HD kvalite.

skylink

Skylink ponúka stále nové programy v HD

Nové HD programy

Určite ste si všimli, že od konca r. 2014 má Skylink vo svojej ponuke 7 nových programov s HD. Konkrétne sú to programy Fanda HD, JOJ HD, JOJ Plus HD, Dajto HD, ČT 2 HD, Nova Cinema HD a Prima COOL HD. V súvislosti s tým, v noci z 12. na 13. januára 2015 prebehlo veľké prelaďovanie. Satelitné prijímače s funkciou FastScan takéto ladenie vykonávajú vždy automaticky, takže zákazník sa s tým vôbec nemusel zaoberať. Ostatní na to museli ísť manuálne.

Pokiaľ teda chcete svoje obľúbené programy sledovať vo vysokom rozlíšení a nevlastníte satelitný prijímač podporujúci HD a MPEG-4 (najlepšie s označením Skylink READY), odporúčam vám, aby ste si jeden zabezpečili.

Pridaj komentár