Niekoľko zaujímavostí z kategórie Nože

Pikošky, za ktoré sú zodpovedné nože

Nože sú nástrojom, ktorý bol v každodennom živote ľudí používaný už od nepamäti. Pôvodnými materiálmi, ktoré sa používali pre jeho výrobu, boli hlavne pazúrik (silicit) a obsidián a nôž bol spočiatku určený predovšetkým pre lovecké účely. Neskôr sa jeho využitie rozšírilo aj na bojové účely, na prípravu potravy či jej konzumovanie. Spolu s tým sa menil aj jeho vzhľad a materiály používané na jeho výrobu. O jeho jednotlivých podobách a využitiach by sa dalo napísať nespočetné množstvo článkov, v dnešnom sa však zameriame na niečo iné – na zaujímavosti, ktoré do sveta priniesli práve nože.

nože

Obsidiánové nože

Obsidiánové nože stále vo výrobe

Hoci v bežnom živote sú dnes oveľa rozšírenejšie nože vyrobené z ocele či keramické nože, aj pôvodný (mimochodom veľmi kvalitný) materiál spomínaný vyššie – obsidián sa stále používa a to najmä v oblasti elitného lekárstva. Práca prestížnych chirurgov by sa bez nožov z obsidiánu určite nezaobišla.

Čierna história nožov

Nože sa môžu používať aj ako zbrane na diaľku. Svedčí o tom fakt, že počas druhej svetovej vojny bol istý vojak zabitý nožom vrhnutým až z 27-metrovej diaľky. Keď už sme pri čiernej histórii, ktorú so sebou nože prinášajú, môžeme spomenúť aj londýnske gangy či francúzskych mafiánov. Nože sú totižto podľa štatistík najrozšírenejšou zbraňou medzi členmi londýnskych gangov a takisto boli veľmi obľúbené aj v minulom storočí medzi francúzskymi mafiánmi. Tí ich však používali v trochu upravenej podobe a to tak, aby im poskytovali vlastnosti noža, revolveru i boxera zároveň.

nože

Nôž, boxer a revolver v jednom

Bez končatiny, ale s nožom!

Nože však spoľahlivo slúžia aj na sebaobranu. V niektorých krajinách je však nosenie noža pri sebe obmedzené zákonmi a medzi tieto krajiny patrí ja USA. Zaujímavosťou však je, že ak máte za sebou amputáciu niektorej končatiny, automaticky získavate právo na nosenie noža pri sebe, preto, aby sa zvýšila vaša schopnosť sebaobrany v prípade napadnutia.

Kvôli torte vylúčenie zo školy

A na záver článku jedna úsmevná historka: Istá tretiačka na ZŠ bola pred časom vylúčená zo školy kvôli tomu, že jej babička do školy nabalila narodeninovú tortu a k nej pribalila aj nôž. Paradoxom však je, že žiaci i učiteľ inkriminovanú tortu následne celú zjedli.

Pridaj komentár