Rekonštruujete alebo modernizujete svoje bývanie? Nezabudnite na nové rozvody a inštalačné lišty!

Rekonštrukcia a modernizácia bývania patrí asi k najväčším finančným investíciám do bývania, ak samozrejme nepočítame samotnú kúpu nehnuteľnosti. Práve rekonštrukcia je totiž najlepším spôsobom, ako skrášliť a vylepšiť svoje bývanie. Môžete tak predĺžiť jeho životnosť a zároveň zvýšiť aj hodnotu nehnuteľnosti. Žiadnu rekonštrukciu však nesmieme robiť iba povrchne či výhradne z estetických dôvodov, práve naopak. Je potrebné ísť vždy do hĺbky a pozrieť sa aj pod povrch, napr. na stav v akom sa nachádzajú jednotlivé rozvody. Ale zamerať sa pritom treba aj na ten najmenší detail, napríklad v akom stave je kabeláž, rozvádzače či inštalačné lišty.

Pravidlo hĺbkovej rekonštrukcie platí najmä pre staršie rodinné domy a byty, ktorých technický stav už môže byť nefunkčný alebo nemusí spĺňať súčasné normy ani bezpečnosť a preto je často nutná aj celková kompletná výmena jednotlivých rozvodov. Výnimkou môžu byť iba čiastočné prestavby bytov a domov, ktoré sa robia krátko po dostavbe alebo krátko po hĺbkovej rekonštrukcii.

Prepojovacie, soklové aj inštalačné lišty

inštalačné lišty

Sú dôležité tak byte ako v dome!

Ak sa vás téma rekonštrukcie a prerábky priamo týka, určite vám s výberom nábytku, podlahy, dverí či interiérových farieb pomôžu rôzne témy ohľadom bývania nielen na internete, ale aj v odborných časopisoch o bývaní. Oveľa menej sa však už píše o funkcii a význame použitia rôznych inštalačných líšt. Lišty prepojovacie, soklové, obvodové, stropné, podlahové, ale najmä káblové či inštalačné lišty… Na prvý pohľad síce nepatrné, no pritom dôležité, pretože každá z nich má svoje opodstatnenie a využitie v interiéri.

Prečo sú inštalačné lišty také dôležité?

Elektrická kabeláž sa zvyčajne vedie v dutinách stavebných konštrukcií, v drážkach vysekaných v stene do omietky a niekedy je potrebné viesť ju aj na povrchu stien či podláh a práve pre tento účel sú potrebné povrchové inštalačné lišty. Takéto inštalačné lišty bývajú prevažne plastové a ich vnútorné priehradky slúžia na prehľadné a bezpečné oddelenie jednotlivých káblov či vedení. Navyše takéto plastové lišty pôsobia oveľa estetickejším dojmom ako množstvo elektrických a predĺžovacích káblov povaľujúcich sa na podlahe.

Pridaj komentár