Pri výrobe nábytku sa bez lamelovacej frézy nezaobídete

Lamelovacia fréza

Nielen na zložitejšie výrobky z dreva, akým je nábytok alebo rôzne drevené bytové doplnky, je potrebné požiť niektorý druh frézy. Nejvariabilnějším nástrojom je priama fréza s množstvom príslušných stopkových nástrojov, ktoré volíme podľa opracovávaného materiálu. S hornou frézkou budeme môcť frézovať drážky aj sa pustiť do ozdobných ornamentov, tvárniť hrany drevených plôch. Pre spájanie dreva volíme lamelovaciu frézu, s ktorou si urobíme spoje rámové, rohové, pozdĺžne i priečne. Určite sa musíme zaujímať aj o nástroje, ktoré sú k nej k dispozícii a ako ľahko sa k fréze upínajú.

Lamelovacia fréza

Lamelovacia fréza – využívajú ju profesionáli a môžete ju využívať i vy

Lamelovacia fréza umožňuje spájanie dreva

Vhodným spracovaním a opracovaním lamelovacou frézou ľahko spojíme drevo, alebo doskový materiál, a to nielen v rohoch ale aj v ploche. Spojovanie pomocou lamelovacej frézy je dnes moderné, presné a ušetrí veľa časov. Prednosťou je pevnosť a tiež neviditeľnosť spoja. Vďaka lamelovacej fréze a lamelám je možné drevený materiál ľahko spojiť pod ľubovoľným uhlom. Jedná sa o technológiu spojenia na vložené pero. Lamelovacia fréza je vhodná tak pre profesionálnych stolárov vyrábajúcich drevený nábytok, okná či dvere na mieru, tak aj pre domácich majstrov.

Presné nastavenie hĺbky frézovania

Pri použití lamelovacej frézy je dôležité si najprv vyskúšať nastavenia hĺbky frézovania. Hĺbku zapúšťania drážky do materiálov prispôsobujeme podľa ich zloženia, štruktúry a celkového charakteru. Lamelovacej fréze nerobí problém žiadna hrúbka materiálov od 10 do cca 50 mm. Frézovaný materiál je nutné mať vždy pevne uchytený a lamelovacia frézu držať oboma rukami.

lamelovacia fréza

Frézu a iné náradie využijete aj v domácnosti

Priama, horná alebo lamelovacia fréza ?

Stojíte pred rozhodnutím, aký druh frézy si vybrať a kúpiť do svoje dielne? Priama fréza je určená na ručné obrábanie železných a neželezných materiálov. Výhodou tejto frézy je jej variabilita so širokou škálou použitia. Môžeme ňou obrusovať kov, nerez, kameninu, drevo i plasty. Horná fréza je určená najmä pre obrábanie dreva a plastov, ohraňovanie, tvárnenie hrán, frézovanie drážok či ozdobných ornamentov.

Pridaj komentár