Pred použitím farieb na kov platia isté pravidlá

Aj keď dnešné náterové farby na kov sú skutočne kvalitné, stále pre natieranie kovových predmetov platí základné pravidlo, že pred aplikáciou farieb na rôzne druhy kovov je nutné starostlivo očistiť podklad. Odstrániť starý náter, prípadne ho odmastiť a až potom  ošetrovaný povrch súvisle natrieť vhodnými farbami na kov. Železo a materiály z tohoto kovu natierame hlavne preto, aby nehrdzaveli. Obzvlášť si pri natieraní dávame záležať na záhyboch, spojovacích zvaroch, otvoroch či nerovnostiach. Všade tam, kde by sa mohla zdržiavať voda alebo zrážať vlhkosť a ľahko sa tak dostať k obnaženému kovovému povrchu.

farby na kov

Kovové doplnky dodávajú interiéru šmrnc

Nanesenie farby na kov si vyžaduje starostlivú prípravu

Ak chceme pretrieť iným farebným odtieňom už natretý povrch, kde stará farba dobre drží, musíme aj v tomto prípade podklad pripraviť. To znamená umyť, odmastiť a zdrsniť ho tak, aby nová farba dobre priľnula. Najlepšie je, keď môžeme použiť rovnaký typ farby na kov a nemusíme kombinovať syntetické farby s farbami riediteľnými vodou. Zložitejšie to bude u predmetov, z ktorých sa stará farba odlupuje alebo je inak poškodená. Potom máme dve možnosti. Buď starú farbu odstránime úplne alebo len čiastočne. V oboch prípadoch plochu zatmelíme a obrúsime.

farby na kov

Maľujeme až keď je povrch dôkladne pripravený

Mechanické alebo chcemické odstránenie starého náteru

Stará farba  sa dá odstrániť buď klasicky ručne, pieskovaním alebo opaľovaním. Odlupujúce sa kusy farieb idú dole kovovou špachtľou. Celú plochu opatrne obrúsime kovovou kefou, šmirgľom alebo podobným náradím na zdrsňovanie povrchov. Dávame si ale pozor, aby sme povrch nevyleštili. Prácu urýchlime, keď plochy ošetríme pištoľou na pieskovanie. Tento proces  oceníme, keď potrebujeme očistiť zložité alebo veľké plochy, ku ktorým sa bežnými ručnými nástrojmi nedá dostať. Z kovových povrchov možno staré nátery odstraňovať teplovzdušnou pištoľou tzv. ledlampou. Starú farbu odstránime aj chemickým odstraňovačom starých náterov. Predmet natrieme, necháme pôsobiť a potom uvoľnenú farbu zoškrabeme. Niekedy sa na prvýkrát nepodarí starý náter kompletne odstrániť, preto proces zopakujeme. A teraz môžeme konečne aplikovať zvolené farby na kov.

farby na kov

Aj takýto pekný kovový nábytok môžete mať na vašej terase

Rôzne kvalitné farby na kov môžete nakúpiť od značky San Marco.

Pridaj komentár