Viete, ako udržiavať zrubové domy?

Zrubový dom

zrubové domy

Zrubový dom – domov

Je úplne jasné, že ak sa akákoľvek drevená stavba ako zrubový dom dlhodobo zanedbáva, pravidelne a kvalifikovane sa neudržiava, tak chradne a je to vidieť aj na jej drevenom povrchu.

Ak vlastníte zrubové domy či reštaurácie rustikálneho charakteru, nezanedbávajte to a nepodceňujte. Naštudujte si vhodné materiály, prečítajte si nejaké postupy, zoznámte sa so skúsenosťami iných majiteľov drevených stavieb. Neublíži vám to, len to pomôže vzhľadu vašej stavby a zníži vaše priebežné finančné náklady na údržbu a prevádzkovanie vašej reštaurácie alebo bývania.

Niekoľko mýtov o údržbe zrubov

Objavovali sa a aj objavujú občas trocha zavádzajúce a odrádzajúce informácie a zrubových domoch a ich prevádzkovaniu. Kvôli určitej objektívnosti sa tu pokúsime uviesť niekoľko z nich.

Tu sú:

Údržba zrubov je časovo náročná

zrubový dom

Veľký dom je skvelý na víkendové rodinné stretnutia

Nemusí tomu tak vôbec byť, ak si to všetko dobre naplánujete vopred a navrhnete si svoje zrubové domy architektonicky správne; môžete si tak sami ušetriť množstvo prác; väčšie prečnievajúce ochranné prvky, kryté vchody do stavieb, správne zemné úpravy okolia zrubového domu a správne navrhnuté základy určite predídu neskorším nadmerným starostiam o údržbu; zrubový dom nie je vôbec konvenčná stavba a vyžaduje si tak aj nekonvenčný prístup a včasné a systematické plánovanie si jeho údržby.

Údržba zrubových domov je komplikovaná

zrubové domy

Útulnosť a pohodlie prírodných materiálov

Veľmi dôležité je pravidelné čistenie povrchu drevených častí stavby a ich vysušenie pred každým novým náterom na zrubové domy; snažte sa odstraňovať prach, peľ a plesne z drevených klád a brvien. Venujte zvýšenú pozornosť tým stenám zrubového domu, ktoré sú najviac v priebehu roka vystavené účinkom poveternostných vplyvov a zmien počasia.

Ak sa vám to ale zdá príliš časovo náročné, potom, ak si to môžete aj finančne dovoliť, objednajte si nejakú pravidelnú službu od špecializovanej firmy, ktorá to urobí určite kvalifikovanejšie ako vy sám.

Zrubové domy majú problém s plesňami

Akékoľvek zrubové domy a povrchy na nich môžu mať problém s plesňami, nielen ten váš drevený. Akonáhle je prítomná dostatočná vlhkosť, plesne sa množia a rastú kdekoľvek; taktiež blízkosť tieniacich konárov stromov pri zrubových domoch, stále vlhké časti striech, obstriekavanie drevených obkladov pri daždi či vetre, nafúkaný sneh a záveje – to všetko podporuje rast plesní a sneti. Ak však udržiavame svoje drevené brvná zrubového domu v suchu a nad zemou, potom vás určite prežijú, a nielen vás samotných.

Viac informácií môžete nájsť aj v e-magazíne HomeBydleni.cz

Pridaj komentár