Perkusné zbrane – kvalitné repliky s nádychom histórie

Čo sú to perkusné zbrane?

Perkusné zbrane sú pôvodom historické zbrane nabíjané výhradne čiernym pušným prachom, ktoré sa používali v období okolo rokov 1820 až 1880 a aj v dnešnej dobe sa stále vyrábajú veľmi kvalitné a funkčné repliky týchto perkusných zbraní, napr. perkusné revolvery, pušky, pištole či perkusné brokovnice a sú dostupné aj v mnohých army shopoch. Tieto zbrane na pušný prach však nie sú žiadnou nefunkčnou či zastaralou atrapou, ale práve naopak – dosahujú plnohodnotný výkon bežných strelných zbraní a keďže súčasná doba pokročila a neustále napreduje. Perkusné zbrane prešli mnohými vylepšeniami a dnes disponujú aj vylepšeniami, ako je možnosť používania polonáboja či tzv. in-line systémy. Pre niektorých nadšencov sa perkusné zbrane stali vyslovene koníčkom a hobby a zaujímajú sa o tento typ zbraní aj z historického hľadiska. Výborne tiež poslúžia na lov väčšej zveri či rekreačnú streľbu, pretože jedinou podmienkou pre ich vlastnenie je vek 18 rokov bez nutnosti vlastnenia zbrojného pasu.

perkusné zbrane

Perkusné zbrane môžte vlastniť od 18 rokov.

Vyberáme si perkusný revolver…

Medzi perkusné zbrane, ktoré sú preferované napr. pri streľbe na terč, patrí určite aj perkusný revolver, ktorý je vlastne viacranovou predovkou, kde sa každá z komôr nabíja zvlášť. Práve na terčovú streľbu sa najviac hodí revolver s uzavretým rámom (rám môže byť z mosadznej zliatiny alebo ocele) a chýbať by nemala ani dlhšia hlaveň (cca 8 palcová), ktorá je vhodnejšia pre presné zamierenie.

Perkusné zbrane – ochrana a bezpečnosť je nadovšetko

Aj keď sa pre perkusné zbrane nevyžaduje vybavovanie zbrojného preukazu, predsa len sú to strelné zbrane ako každé iné a vyžadujú si veľmi opatrné a bezpečné zaobchádzanie. Pri streľbe z perkusných zbraní – predoviek platia rovnako prísne pravidlá ako pri iných strelných zbraniach. Veľmi opatrný treba byť pri používaní čierneho pušného prachu a vyhýbať sa akejkoľvek manipulácii s otvoreným ohňom v jeho blízkosti. Dôležité sú aj ochranné prostriedky, ktoré bránia poškodeniu zraku a sluchu.

prekusná-zbraň

Bezpečnosť pri strelbe je najdôležitejšia bez ohľadu na kaliber alebo povolenia na držanie zbrane.

Pridaj komentár