Niektoré výhody zaťahovacích dverí do puzdra

Zaťahovacie dvere

Uvažujete o možnosti využiť niektorú z výhod dverí, ktoré sa dajú zasunúť priamo do priečky miestnosti aj vo vašom bytovom interiéri hlavne s cieľom ušetriť nejaký ten obytný priestor? Dvere a dverový rám sú osadené priamo do muriva a stavebné puzdro pre posuvné zaťahovacie dvere tak umožní zasunúť dvere priamo do steny miestnosti. To je určitou výhodou aj nevýhodou zároveň. Prednosť posuvných dverí tkvie predovšetkým v tom, že otvorené krídla dverí neblokujú priestor v miestnosti. Odhadom sa takto dá ušetriť niekoľko m2 miesta, čo je najmä v menších bytoch naozaj citeľná úspora a je tak viac možností pri umiestnení napríklad sedačky či poschodovej postele.

zaťahovacie dvere

Zaťahovacie dvere do kúpeľne

Zaťahovacie dvere sú časté v bezbariérových bytoch

Priechod dverami je zároveň otvorený, nič ho nekomplikuje, čo je výhodné napríklad vzhľadom na častejšie presuny rôznych predmetov. Ďalším pozitívnym efektom je veľmi tiché otváranie a zatváranie takýchto zaťahovacích dverí. Ďalšou prednosťou je skutočnosť, že po zasunutí sú dvere chránené pred vonkajším poškodením. Zaťahovacími dverami do puzdra si tak môžete jednoducho rozčleniť miestnosti. Zároveň týmto krokom vytvárate predpoklad k vzniku bezbariérového bývania. Pre vozíčkarov je otváranie dverí kľukou veľkým problémom. Do posuvných dverí ale len zľahka strčia dlaňou a tie sa odsunú. Nevýhodou je potom nutnosť zabudovať puzdro do steny, s čím treba počítať už pri projektovaní domu alebo najneskôr pri stavbe steny.

zaťahovacie dvere

Sú ideálne predovšetkým v interiéri domu

Typy zabudovaných puzdier pre posuvné dvere

Existujú dva varianty puzdier pre posuvné dvere, a síce puzdro do murovanej priečky a puzdro do sadrokartónu. Pri puzdre do steny sa pri stavbe využíva drôtená pozinkovaná mreža a perlinka, aby sa systém po nahodení omietkou stal súčasťou múru. Druhou možnosťou je potom puzdro zasadzované do sadrokartónu, kde sú na ňom umiestnené prídavné vrecká pre ukotvenie sadrokartónových dosiek. Puzdrá nemajú spodnú vodiacu lištu, v priechode netreba umiestňovať žiadnu vodiacu koľajničku. Zaťahovacie puzdrové dvere sa dajú zabudovať pri rekonštrukcii aj do obľúbenej drevostavby, charakter zabudovaného puzdra je však samozrejme úplne iný.

 

Pridaj komentár