Matrace pre kvalitný spánok

Matrace pre tých, ktorí najradšej spávajú na boku

Každý z nás má počas spánku svoju obľúbenú polohu, v ktorej sa mu spí najlepšie a najpohodlnejšie. Polôh v akých sa dá stráviť noc je pritom neúrekom a určite by sa našli aj také nad ktorými by sme sa pousmiali či nechápavo poškrabali na hlave. V tomto článku sa chcem ale venovať spáčom, ktorý preferujú spánok na boku a tomu, aké matrace sú pre nich najvhodnejšie.

matrace

Nekvalitný matrac môže spôsobovať problémy z chrbticou

Mysleli ste si, že to na akom matraci a v akej polohe spíte spolu nijako nesúvisí? Nuž, nie je to pravda. Druh a kvalita matraca totiž veľmi ovplyvňujú to, či sa v noci vyspíte pohodlne alebo nie, a či sa budete počas dňa cítiť fit alebo podráždene a bolestivo. Kvalitné matrace sú také, ktoré sa dokážu prispôsobiť krivkám ľudského tela, vďaka čomu chrbtica počas spánku ostáva v prirodzenej polohe a nie zakrivená. Poďme sa teda pozrieť na to, aké matrace by ľuďom spávajúcim na boku mohli vyhovovať.

Matrace, ktoré vyhovujú

Keď ležíme na matraci v polohe na boku, vyvíjame naň určitý tlak. Najväčší tlak spôsobujú naše najťažšie partie, ktorými sú hlava, ramená, bedrá a zadok. Ak tieto tlaky matrac dostatočne nevyrovná, chrbtica je vykrivená a my sa zobúdzame s bolesťami.

Matrace sa vyrábajú z rôznych materiálov a pre ľudí spávajúcich v tejto polohe sa odporúčajú najmä stredne tvrdé matrace z latexu alebo pamäťovej peny. Dokážu totiž dostatočne zmierniť tlakové body a zároveň telu poskytnúť potrebnú podporu. Veľmi dobré sú aj tzv. zónované matrace, ktoré sa skladajú z mäkších a tvrdších zón, pričom tie tvrdšie sú umiestnené tak, aby poskytli väčšiu podporu ťažším častiam tela.

matrace

Matrace sa odporúčajú meniť každých 10 rokov

Nevhodné matrace

Určite sa neodporúčajú matrace 1. stupňa, teda mäkké. Sú možno vhodné pre ľudí, ktorí spávajú na chrbte a ich váha je na matraci viac rozložená. V našom prípade tieto matrace potrebnú podporu vytvoriť nedokážu. Chrbtica je počas spánku vykrivená a bolesť narastá.

Medzi nevhodné matrace sa radia aj vodné alebo pružinové. Počas spánku spôsobujú nepohodlie, stuhnutie tela, bolesť kĺbov… Pokiaľ sa nejedná o pružinový matrac taštičkový, pružiny pôsobia iba na najťažšie časti tela a neposkytujú tú správnu podporu. No a na vodných matracoch, kde sa cítite podobne ako na hojdacej sieti by ste tú podporu hľadali iba márne.

Záver

Z uvedeného nám teda vyplýva, že ľudia spávajúci na boku, by mali hľadať matrace strednej tvrdosti, najlepšie latexové alebo penové, ktoré dokážu vyrovnať tlakové zóny, ktoré vytvárajú najťažšie časti tela a poskytnúť tak adekvátnu podporu. Tieto matrace by mali byť aj dostatočne pružné a poskytovať nám pohodlie počas celej noci.

Pridaj komentár