Materiál pre kuchynské dosky, ktorý Vás nesklame

kuchynské dosky

Kvalitné kuchynské dosky by mali byť pri výbere kuchynskej linky samozrejmosťou

Kvalitné kuchynské dosky ako základ dokonalej kuchyne

Kuchynské dosky patria v každej kuchyni k najviac zaťažovanej ploche a preto sa od nich vyžaduje nielen pekný vzhľad, ale aj vysoká odolnosť a kvalita. Je veľmi dôležité vyberať si ako kuchynské dosky kvalitné materiály, ktoré vás nesklamú.

Najčastejšie sa v domácnostiach môžete stretnúť s laminátovými pracovnými doskami, ktoré sú cenovo najprístupnejšie a zároveň svojimi rôznymi prevedeniami dokážu uspokojiť aj náročnejších zákazníkov. Veľkou výhodou je aj ich bezproblémová a jednoduchá údržba, pri ktorej úplne postačí bežný čistiaci prostriedok a vlhká hubka. Laminát dosť dobre znesie aj nárazy či škrabance a odoláva teplotám až do 180°C. Laminátové kuchynské dosky umožňujú napríklad aj veľmi praktické zabudovanie elektrických zásuviek.

Čo ponúkajú kuchynské dosky z rôznych iných materiálov?

O niečo náročnejšie na údržbu, ale zato vzhľadovo veľmi pekné sú kuchynské dosky z prírodného dreva. Najmä pri lakovanom dreve sa však treba vyhnúť kontaktu s horúcimi tekutinami, aby lak nepopraskal.

Kuchynské dosky z keramiky sú menej náročné na údržbu, pretože vďaka veľkoformátovým panelom ich nie je potrebné ani škárovať a výhodou je aj ich odolnosť voči vysokým teplotám, mikroorganizmom či veľmi nízka nasiakavosť.

Dizajnovo veľmi zaujímavým materiálom pre kuchynské dosky je bezpečnostné tvrdé sklo (odolné voči prasnutiu, nárazom aj teplu), ktoré môže byť doplnené motívmi s potlačou rôznych vzorov napr. dreva, kameňa či iných zaujímavých dekorov.

K zaujímavým materiálom patrí aj nerezová oceľ, ktorej elegantný chladný lesk vynikne v každom interiéri.

Keď v kuchyni kraľuje prírodný kameň…

kuchynské dosky

Aké kuchynské dosky uprednostňujete vy?

Kuchynské dosky z prírodného kameňa patria k úplnej špičke medzi materiálmi, pretože sú nielen veľmi luxusné a krásne, ale zároveň patria aj k tým najodolnejším (najmä dosky z kremeňa). Znížená pevnosť a teda vyššia opatrnosť je potrebná napr. pri mramore či travertíne. Kamenné dosky sú tiež veľmi odolné voči vysokým teplotám (napr. žula dokáže odolávať teplote až do 250°C).

Prírodný kameň sa dosť často nahrádza aj umelým kameňom. Ten je však oveľa náchylnejší na poškriabanie.

Pridaj komentár