Kúpeľňové ventilátory by mali slúžiť k odvetrávaniu

Správne zvolené a nainštalované ventilátory musia dokonale zabezpečiť správne odvetranie pachov i vlhkosti z priestorov kúpeľne. Na našom trhu je výber kúpeľňových ventilátorov skutočne pestrý. Ventilátory môžu mať rôzne konštrukčné riešenia s možnosťou zabudovať ich do stropu alebo steny konkrétnej miestnosti, s guľôčkovými či klznými ložiskami, s časovým spínačom, automatickou žalúziou, regulátorom otáčok alebo spínačom vlhkosti. Ktorý ventilátor je ale vhodný pre vás a tú vašu kúpeľňu?

Dostatočný prietok vzduchu je zásadný

Ventilátorom do kúpeľne odvádzame nielen pachy, ale najmä vlhkosť, ktorá je pre každú miestnosť z dlhodobého hľadiska nežiadúca. Pri výbere ventilátora preto kladieme dôraz na prietok vzduchu, ktorý je schopný odvádzať mimo miestnosti. Ide o zásadný parameter, ktorému by sme mali venovať dostatočnú pozornosť. Dôležitý je  preto samotný  objem kúpeľne, v ktorom bude ventilátor pracovať. Čím väčší priestor, tým výkonnejší ventilátor si musíme nainštalovať. Taký typ ventilátora, ktorý zaručí nielen dostatočnú výmenu vzduchu, ale najmä odvod vlhkosti. Predídete tak problémom nielen s plesňou na stenách.

ventilator

Pekná kúpeľňa bez kvalitného ventilátora fungovať nebude.

Aké konštrukčné riešenie ventilátora?

Na trhu nájdeme širokú škálu konštrukčných riešení ventilátorov do kúpeľní. Od tých štandardných s manuálnym vypínačom až po tie ventilátory s automatickou žalúziou, ktorá sa pri vypnutí zavrie a zabráni tak navráteniu pachov či studeného vzduchu späť do kúpeľne. Nemenej zaujímavé sú aj ventilátory s časovačom, u ktorých je možné nastaviť dobu dobehu spravidla v rozmedzí 2 až 30 minút. Ventilátor tak môžete pripojiť napríklad k osvetleniu kúpeľne či WC. Ak rozsvietite svetlo v kúpeľni, ventilátor sa rozbehne.

Výkon ventilátora musíte prispôsobiť veľkosti kúpeľne.

Životnosť ventilátorov do kúpeľne

Do kúpeľne tiež oceníte ventilátor s čidlom vlhkosti. Možno na ňom jednoducho nastaviť vlhkosť v rozmedzí 60 až 90%. Ventilátor potom beží tak dlho, kým vlhkosť v kúpeľni neklesne pod nastavenú úroveň. Ak potrebujete inštalovať ventilátor do stropu, zamerajte sa naopak na ventilátory s motorom s guľôčkovými ložiskami, ktoré zaručia nielen tichší chod, ale tiež predlžujú životnosť ventilátorov až na 30 000 prevádzkových hodín.

Pridaj komentár