Pánske topánky – gentlemanov sprievodca

Ako dobre poznáte pánske topánky?

Keď sa pozriete na akúkoľvek lepšiu ponuku spoločenských topánok, tak zistíte, že sa na vás vyrútilo veľa zvláštnych pojmov. Ak vám nič nehovoria výrazy ako derby topánky, chelsea, alebo oxford topánky, tak presne vám je určený tento gentlemanov sprievodca, ktorý sa zameriava na pánske spoločenské topánky. Pánske topánky sú jednou z najdôležitejších súčastí dámskej aj pánskej elegantnej módy.

Oxford topánky

Tento druh topánok nepochybne väčšina z vás pozná, možno len nevie, že sa nazýva týmto pojmom. Ide o najbežnejšie a najklasickejšie poltopánky. Charakteristickým znakom je uzavreté šnurovanie. Dôležitým faktorom je pri oxfordkách farba, pretože tradičná čierna farba vyovoláva ten najformálnejší look. Na druhej strane, hnedá farba oxfordiek sa spája s poloformálnym štýlom, ktorý sa veľmi pekne hodí napríklad k pánskym oblekom v námoníckej modrej.
Zaujímavou variantou klasických oxfordiek sú  oxfordky vyrobené iba z jedného kusu látky – kože. Tieto tzv. wholecut oxfordy predstavujú pánske topánky, ktoré nedisponujú švami a celá topánka pôsobí luxusnejšie a celistvejšie.

pánske topánky

Oxfordky sú najformálnejšími topánkami, ale koňaková farba poslúži aj na menej formálne udalosti

Derby topánky

Pánske topánky v derby štýle sú akousi nadstavbou oxfordiek. Ich názov je odvodenýz vrchnej časti, ktorá je našitá na topánke a využíva sa na šnurovanie. Vďaka tejto časti, ktorá sa nazýva „derba“, majú topánky otvorené šnurovanie, ktoré pôsobí menej formálne a sú tak oveľa vhodnejšie na voľnočasové nosenie.

pánske topánky

Derby topánky sú nadstavbou oxfordiek a sú stelesnením elegancie.

Topánky so zapínaním na sponu

Pánske topánky, ktoré nie sú vybavené šnúrkami, ale iba jednoduchou sponou sa vo svete tešia názvu „monk shoes“ – mníšske topánky. Najčastejšou variantou, s ktoru sa stretnete budú klasické monk shoes s jednou sponou, ale existujú aj dvoj, či troj sponové varianty. Pomaly, ale isto sú tieto pánske topánky na vzostupe, aj keď ešte zďaleka nedosahujú popularity predchádzajúcih topánok.,

pánske topánky

„Monk shoes“ – topánky so sponou sú neformálnou alternatívou k obleku.

Klasické pánske kotníky

Najviac sa tento štýl topánok nosí na jeseň a v zime, takže občas vzniká milné zdanie, že nie sú určené priamo do spoločnosti, ale skôr na dedinu. Opak je však pravdou, pretože pekné a vyleštené kotníkové topánky sa úžasne hodia ku každému obleku – aj tak je väčšina topánky ukrytá pod nohavicami, ale ide aj o pohodlie a poznám ľudí, ktorí sú výlučnými fanúšikmi vyšších pánskych topánok.

pánske topánky

Ideálne na chladnejšie a sychravejšie počasie.

Chelsea topánky

Pánske topánky v štýle Chelsea sú veľmi charakteristické svojím minimalistickým vzhľadom, ktorý je spôsobený najmä absenciou šnúrok. Tieto kotníkové topánky namiesto nich využívajú gumové pruhy po stranách topánky.

pánske topánky

Buď ich milujete, alebo nenávidíte – chelsea topánky bez šnúrok a zapínania.

Samozrejme, že tento zoznam nie je zdaleka kompletný, ale myslím, že ak by ste mali vo svojej zbierke z každého typu jeden pár, tak máte postarané o obuv na akúkoľvek príležitosť a počasie.

Pridaj komentár