Kreslo do bytu by mohlo mať viacúčelový charakter

Kreslo

Mnohí vysedávame celé dlhé hodiny na rôznych typoch kancelárskych stoličiek alebo kresiel. Vieme dosť o tom, ako by sme mali správne sedieť, na akom podklade a aké základné ergonomické kritéria by malo naše pracovné kreslo napĺňať. Pri výbere kresla do nášho vlastného bytu sa však musí prihliadať aj k iným funkciám a celkovému účelu kresla v našom obytnom prostredí.

kreslo

Kreslo samostatné alebo ako súčasť setu

Kreslo to bytu má aj dekoratívny charakter

Pri výbere kresla do bytu je vhodné vopred si premyslieť, na aké účely ho budeme používať. Pre mnohých môže prevládať a byť podstatná dekoratívna funkcia kresla v celkovom interiérovom dizajne. Dobre zvolené kreslo však nemusí byť len púhou dekoráciou, ale aj ako príležitostné miesto na sedenie pre návštevy. Praktickejší z nás určite uprednostnia tento nábytok na prepotrebnú relaxáciu vo voľnom čase a každodenné užívanie všetkými členmi rodiny. Tieto typy viacúčelových kresiel sa budú od seba líšiť prevedením, veľkosťou sedáku a mnohokrát aj pridanými funkciami.

Konštrukčný a materiálový charakter kresla

Akékoľvek kreslo má oproti klasickým stoličkám, napríklad jedálenským, hneď niekoľko charakteristicých vlastností a špecifík. Pre zdravé a pohodlné sedenie by malo mať tento nábytok nielen do bytu stabilný a pevný „podvozok“, nastaviteľné podpierky rúk a pohodlný a primerane široký sedák. Anatomicky tvarované operadlo pre pohodlie nášho chrbta počas sedenia by nemalo vôbec chýbať. Vašej pozornosti by tiež nemalo uniknúť, z akého materiálu je kreslo vyrobené. Poťahový materiál by mal byť ľahko čistiteľný a príjemný na dotyk.

kreslo

A aké by ste si zvolili vy?

Kreslo s manuálnym polohovaním

Pre tých, ktorým robí problém do kresla nasadnúť, prípadne z neho aj vstať, sú určené modely so zdvihom. Kreslá s manuálnym polohovaním zdvíhajú podložku pod nohy pomocou pružiny. Pri sklopení treba nohami pretlačiť odporovú silu pružín, čo zase od svojich starkých asi chcieť mnohokrát nemôžeme. Takéto kreslo môže vo svojom vnútri ukrývať rozličné mechanizmy. Nielen otáčavé, výsuvné, s úložným priestorom ale dokonca aj s masážnou funkciou.

 

Pridaj komentár