Krav maga je o dlhodobej a systematickej práci

krav magaKeď sa povie sebaobrana, veľa ľudí si predstaví niekoľkohodinové školenie alebo tréning niekde v hale, kde vám predstavia najčastejšie a najefektívnejšie techniky. Vysvetlia vám, kedy a ako ich najlepšie použiť v krízovej situácii a pokiaľ máte šťastie tak budete mať možnosť si ich aj niekoľkokrát na danom kurze vyskúšať. Potom dostanete určitý certifikát a spokojní odchádzate domov. Pokiaľ si myslíte, že rovnako funguje aj krav maga, tak ste na veľkom omyle.

Pri tréningu krav maga je dôležitá pravidelnosť

A práve tu je rozdiel medzi klasickou sebaobranou a krav maga. Pri systéme sebaobrany je dôležitá pravidelná práce na svojich schopnostiach a zlepšovanie schopností v krízových situáciách. Keďže sebaobranu človek využije práve vtedy, keď podmienky nie sú ideálne.

Človek sa tu dostatočne naučí reagovať pod tlakom a v strese. Pohyby a činnosti sebaobrany sa pre neho stávajú automatizované a pokiaľ sa dostane do ohrozenia, tak koná bezmyšlienkovito a telo reaguje presne tak, ako je naučené.

Na získanie týchto zručností treba tréning

krav magaToto je práve ten najdôležitejší rozdiel v porovnaní s jednodňovým alebo niekoľkohodinovým tréningom sebaobrany v porovnaní s tréningom krav maga. Na bežnom tréningu sebaobrany vás poctivo naučia základné a jednotlivé techniky ako sa brániť. Možno ich aj budete vedieť pri vážnej snahe vedieť zopakovať v období niekoľkých mesiacov. Avšak pokiaľ sa ich trénovaniu a zdokonaľovaniu nebudete venovať pravidelne a dlhodobo, nikdy sa pre vás nestanú rutinou.

A práve to, aby sa obranné techniky stali rutinnou alebo automatizovanou záležitosťou, je snahou krav maga. Pretože iba to, čo robíme podvedome, je dostatočne rýchle a účinné. Lebo na ulici sa nikdy nebojuje fér. Každý útočník sa prejaví iba v takom prípade, ak si myslí, že vyhrá. Inak by do konfrontácie nešiel.

Pokiaľ sa aj vy chcete pravidelne a systematicky venovať rozvoju vlastnej sebaobrany a naučiť sa ako správne reagovať v krízových situáciách, nie je nič jednoduchšie. Stačí si nájsť najbližší kurz krav maga a potom sa venovať iba vlastnému sebazdokonaľovaniu.

Pridaj komentár