Kojenie – základné info, problémy a riešenia

kojenie

Kojenie – najprirodzenejší spôsob kŕmenia dieťaťa

Kojenie a s ním spojené materské mlieko je najprirodzenejšia a najlepšia potrava pre dieťa. Dodáva detskému organizmu obranyschopné látky, čím podporuje imunitu dieťaťa a tiež je ľahko stráviteľné, vďaka čomu sú kojené deti menej náchylné na koliky a nadúvanie. Na materské mlieko deti nebývajú alergické, je lacnejšie a vždy „poruke“, čím ušetríme čas, ktorý by sme inak strávili prípravou umelej výživy. Nezanedbateľná je aj citová väzba, ktorá sa vytvára blízkosťou matky a dieťaťa počas kojenia.

Delenie materského mlieka

Tzv. mledzivo sa tvorí do 4. – 5. dňa po pôrode a má najväčšiu ochrannú a výživovú funkciu. Má viac bielkovín, minerálnych látok, vitamínu A a menej cukru a tuku, ako materské mlieko, ktoré sa tvorí neskôr.

Prechodné mlieko sa tvorí medzi 7. dňom až do 2. týždňa po pôrode. Rozpoznať ho vieme podľa toho, že je redšie aj bledšie ako mledzivo.

Zrelé materské mlieko obsahuje už viac spomínaných tukov aj cukrov, vitamíny A, D, K, C, B, minerály, bielkoviny a ďalšie dôležité zložky. Má modrastú až priehľadnú farbu.

Predné mlieko, ktoré dieťa pije približne prvých 10 min. kojenia, slúži hlavne na uhasenie smädu dieťatka, pretože je menej výživné ako zadné mlieko.

Zadné mlieko sa objavuje až po prvých 10 minútach dojčenia, uspokojuje hlad dieťaťa a zabezpečuje jeho priberanie. Preto je dôležité, aby celé kojenie trvalo aspoň 15 až 20 minút.

Problémy pri kojení

Najčastejším problémom, ktorý sprevádza kojenie, sú trhlinky na bradavkách. Tie bývajú spôsobené predovšetkým zlým prisatím. Pre zmiernenie bolesti môžete použiť môžete hojivé krémy s lanolínom, ale dôležité je vedieť, že dojčiť môžete pokojne aj naďalej.

Druhým problémom býva zápal prsníka, ktorý je bolestivý a sprevádzaný teplotou. Pomáhajú studené (medzi kojením) a teplé obklady (pred tým, ako začne kojenie). Ak problémy neustúpia do 48 hodín, treba vyhľadať gynekológa.

Ako mať dostatok mlieka

kojenie

Viete, čo je pre kojenie najlepšie? Cenné rady a tipy na MODRÝ KONÍK

Dôležitá je pestrá a vyvážená strava, kde by nemali chýbať:

  • Mliečne výrobky
  • Obilniny – zemiaky
  • Mäso
  • Ovocie a zelenina
  • Dostatok tekutín

Dôležité je aj snažiť sa čo najviac odpočívať, spať aj počas dňa spolu s dieťaťom. Pre kojenie je nezanedbateľný tiež váš pohyb na čerstvom vzduchu, ktorý si doprajte pri spoločných prechádzkach a kočíkovaní dieťatka. Ak sa chcete dozvedieť ešte viac informácií o problematike „kojenie“, odporúčame vám navštíviť stránku MODRÝ KONÍK.

Pridaj komentár