30. týždeň tehotenstva – čo so sebou prináša?

30. týždeň tehotenstva

30. týždeň tehotenstva a zostáva už iba 10 týždňov do konca 🙂

30. týždeň tehotenstva označuje mnoho gynekológov za veľmi protichodný a to najmä kvôli pocitom, ktoré tehotná žena v tomto období prežíva. Na jednej strane stojí radostný pocit očakávania z blížiaceho sa pôrodu, či radosť z toho, že dieťatko už pomaličky začína reagovať na matkin hlas, ale na druhej strane stoja tiež obavy z toho, ako bude všetko prebiehať a hlavne sa objavujú výraznejšie zmeny nálad, ktoré sú však pre 30. týždeň tehotenstva typické. Čo vás v tomto týždni čaká, aké zmeny sa dejú vo vašom tele a v tele vášho bábätka? Prečítajte si v našom článku.

30. týždeň tehotenstva a zmeny u budúcej mamičky

Priberanie a zmeny nálad

U ženy prináša 30. týždeň tehotenstva to najhlavnejšie priberanie na váhe, s čím priamo súvisia aj vyššie spomínané nepríjemné pocity a zmeny nálad, keďže sa čoraz viac stáva nemotornejšou a ťažkopádnejšou a úkony, ktoré žena inak vykonávala bežne a bez problémov, sa teraz stávajú príťažou.

Inkontinencia a Kegelove cvičenie

Keď sme sa venovali téme 29. týždeň tehotenstva, spomínali sme aj problémy so stlačením močového mechúra a následným častejším nutkaním na močenie. V 30. týždni tehotenstva môže tento problém prerásť až do naozaj nepríjemnej, ale veľmi častej inkontinencie – t. j. úniku moču. V tomto smere však nemusíte byť úplne bezradná, pretože práve na to existuje tzv. Kegelove cvičenie, ktoré posilňuje svaly zvierača a tiež vás pozitívne dokáže pripraviť na nadchádzajúci pôrod.

Strie

30. týždeň tehotenstva sa častokrát spája aj s problémom vzniku strií, o ktorom si viac môžete prečítať napr. na stránke MODRÝ KONÍK.

30. týždeň tehotenstva a zmeny v brušku

30. týždeň tehotenstva

30 týždeň tehotenstva – čo sa deje vo vašom tele?

Pokiaľ ide o vaše dieťatko, aj jemu už začína byť v brušku priúzko a práve preto je 30. týždeň tehotenstva týždňom, kedy sa väčšinou dieťatko otočí hlavičkou dole. Jeho váha ani dĺžka sa oproti 29. týždňu už výrazne nemenia, avšak dochádza napr. k rastu vláskov a nechtíkov – ako na horných, tak aj na dolných končatinách. Najdôležitejšou informáciou je, že vaše dieťatko má už všetko potrebné pre to, aby prežilo, aj keby sa narodilo už v tomto týždni.

Pridaj komentár