Interiérový dizajn v švédskom štýle (1.časť)

Ako docieliť svieži švédsky interiérový dizajn?

Otvorenosť priestoru – nechajte interiér dýchať

Základ, ktorý je najdôležitejší, ak chcete vytvoriť interiérový dizajn v štýle švédskych letných domov, je otvorenosť priestoru. Tú docielite tým, že v dome nebudete vytvárať zbytočne žiadne „mŕtve“ priestory, akými sú napr. chodby. Cieľom totižto je, aby ste sa v žiadnej časti vášho domu necítili stiesnene. Ak je to možné, vyhnite sa aj zbytočnému umiestňovaniu dverí. Jednoducho, nechajte váš dom dýchať.

interiérový dizajn

Interiérový dizajn v štýle švédskych domov je charakteristický svojou otvorenosťou a priestrannosťou

Dôležité je svetlo – prírodné aj umelé

Druhým dôležitým aspektom pre švédsky interiérový dizajn, je aspekt, ktorý nadväzuje na ten predošlý a teda ide o svetlo. Váš dom má totižto pôsobiť priestranne, slnečno a hlavne pokojne. Docielite to nie len dostatočnou veľkosťou okien, ale aj vhodnou kombináciou materiálov a farieb v interiéri. Na druhej strane si však treba dávať pozor, aby dom nestratil na útulnosti. To zasa dokážete docieliť vhodným výberom osvetlenia, ktoré sa stáva mimoriadne dôležitým faktorom pri zariaďovaní.

Švédsky interiérový dizajn = biela farba + drevo

Spomínaná dokonalá kombinácia farieb a materiálov vzniká vtedy, keď podlahy aj steny natriete bielou farbou a doplníte ich o drevené prvky. Ideálne pre takéto účely je napr. tropické drevo svetlohnedej farby známe najmä pod menom „tallowwood“, ktoré môžete použiť napr. pre trámy alebo obklady stien, ale tiež aj na výrobu nábytku do vášho nového interiéru. Alternatívou za pomerne drahé (ale zato vysoko kvalitné) tropické drevo môže byť aj Baltická borovica alebo Francúzsky dub. Prípadne sa pre vysnívaný interiérový dizajn odporúča skombinovať tieto tri materiály.

interiérový dizajn

Príklad toho, že kombinácia bielej farby a dreva ako materiálu je pre takýto interiérový dizajn naozaj efektívna

Spojenie rovnakých farieb a materiálov má okrem vytvorenia interiérového dizajnu, aký ste si vysnívali, aj iné pozitíva. Jedným z nich je napr. zjednotenie interiéru, čím sa váš dom neuveriteľne opticky zväčší. Na druhej strane však stojí aj kritika, že sa tým stratí osobitosť jednotlivých miestností. Tomu môžete zabrániť práve tým, čo som už spomínala – kombináciou rôznych druhov dreva (tallowwood, borovica a dub).

Úvod pre interiérový dizajn v štýle švédskych letných domov by sme týmto mali za sebou a je čas zamerať sa na konkrétne miestnosti a ich zariadenie. Viac slov k tejto téme už môžete nájsť v pokračovaní článku.

One thought on “Interiérový dizajn v švédskom štýle (1.časť)”

  1. Pingback: Švédsky štýl a interiérový dizajn - inšpirujte sa! (2. časť)
  2. Trackback: Švédsky štýl a interiérový dizajn - inšpirujte sa! (2. časť)

Pridaj komentár