Farby na betón

Farby na betón oživia každý interiér

farby na betón a ich použitie

farby na betón a ich použitie

Betón je materiálom využívaným v stavebníctve už desiatky a možno aj stovky rokov, avšak až v ostatnom období sa dostáva aj do popredia v interiéroch. Nemyslím tým, že by jeho uplatnenie v tomto období výrazne narastalo, ale skôr to, že sa stáva viditeľnejším a to ako v interiéri tak aj v exteriéri. Tento rozmach majú na svedomí hlavne kvalitné farby na betón, akými sú napríklad San Marco, a rozvoj ich životnosti a kvality.

Od nosnej konštrukcie k prvku interiérového dizajnu

Ako som už spomínal v úvode článku, tak betón je využívaný pri stavbách už dlhodobo avšak býval skôr doménou skrytých nosných konštrukcií. Zmenu v tomto trende priniesli až farby na betón, vďaka ktorým sa betón dostáva aj priamo viditeľne do interiérov. Rovnako má tento rozmach na svedomí aj trend moderného bývania, kde sa viac presadzujú industriálne alebo priemyselné prvky.

Farby na betón prinesú aj väčšiu odolnosť

farby na betón a ich použitie

farby na betón a ich použitie

Práve väčšia odolnosť betónu bol jeden z hlavných dôvodov prečo vznikli farby na betón a aj prečo sa ich vlastnosti stále zlepšujú a rozvíjajú. Pôvodne totiž boli určené do priemyselných priestorov, kde mali za úlohu zvýšiť odolnosť betónu pred vplyvmi látok z okolitého prostredia. Jednalo sa o rôzne palivá, chemikálie, oleje alebo aj žieraviny a v neposlednom rade teplo. Na tomto základe sa neskôr určité ochranné farby na betón začali využívať aj mimo priemyselných objektov.

Práve tohto sa chytili bytoví dizajnéri, ktorí chceli využiť vlastnosti a vzhľad tohto overeného materiálu aj priamo v interiéri. Na ich podnet sa začali rozvíjať okrem technických vlastností aj možnosti vzhľadu a rôznych odtieňov.

Moderný interiér zvyčajne obsahuje aj betónové prvky

To je jasný trend a posun aj v tomto odvetví stavebníctva. Práve moderné technológie, ktoré sú využívané pri farbách na betón sú zárukou nie len dlhej trvácnosti, ale aj zaujímavého a netradičného vzhľadu. Preto sa nečudujte ak v modernom byte nájdete betónovú stenu alebo pilier, ktorý bude na prvý pohľad pôsobiť iba ako estetický prvok. Avšak architekt ho využil aj ako nosný prvok. Tak neváhajte a presvedčte sa, že farby na betón dokážu aj tento kedysi nosný prvok zmeniť na zaujímavý a zároveň funkčný prvok každého moderného interiéru.

Pridaj komentár