Airsoft nie je paintball

airsoft

V paintballe je zásah jasný, no airsoft je viac o čestnosti

Čím je airsoft odlišný?

Airsoft je moderný druh vojenského športu veľmi podobný paintballu – nie je to však to isté. Najväčší rozdiel je v zbraniach a strelive. Zatiaľ čo paintball využíva značkovače (tzv. markery – zbrane), ktoré majú tvar iba vzdialene pripomínajúci naozajstné zbrane, pri airsofte sa používajú presné kópie skutočných zbraní. Často sú na nerozoznanie od tých skutočných. V paintballe sú ako strelivo guličky naplnené farbou a po zasiahnutí cieľa nechávajú na odeve protihráča farebný fľak. Airsoftové guľky sú vyrobené z plastu a zásah nimi je o niečo znesiteľnejší než tými paintballovými. Airsoft je realistickejšia verzia než paintball a vierohodne stimuluje vojenskú taktiku. Policajné a armádne jednotky dokonca využívajú airsoft hry na svojich výcvikoch.

Pravidlá hry

airsoft

Niektoré budovy sú dokonca špeciálne upravené pre airsoft zápasy

Pri airsofte je nevyhnutné používať ochranu tváre, hlavne očí. V hre oproti sebe väčšinou stoja dve družstvá a ich úlohou je navzájom sa eliminovať. Môžete predstierať zásah špeciálnej jednotky proti presile, záchranu rukojemníka či obranu bunkra – fantázii sa medze nekladú. Airsoft sa môže hrať v budovách, ale aj v lese a celá hra je založené na princípe Fair play. Ide o to, že na rozdiel od paintballu, kde po zásahu ostane na odeve farebný fľak, v airsofte nemáte žiadny viditeľný dôkaz o tom,že vás niekto trafil. Hráč musí teda po zasiahnutí automaticky opustiť hru bez toho, aby mu to niekto povedal. Je to o čestnosti. V rámci Fair play zodvihne ruky a odchádza z bojiska. Ostatní hráči už do „mŕtveho“ nesmú strieľať a rovnako je zakázané za „mŕtveho“ sa vydávať s úmyslom preľstiť protihráča.

Airsoftové zbrane

Airsoftové zbrane môžeme podľa funkcie rozdeliť na tri základné typy – manuálne, plynové a elektrické. Vo všetkých týchto zbraniach sa využíva tlak plynu k vystreleniu guličky, no pri plynových je hnacou silou špeciálny plyn. Pri manuálnych a elektrických zbraniach sa využíva vzduch stlačený piestom, ktorý je hlavnou pružinou. Manuálne zbrane je potrebné pred každým výstrelom natiahnuť, čo je pri hre dosť otravné a zdĺhavé – aj preto sú manuálne zbrane ideálne pre začiatočníkov, ktorí sa ešte len učia. Elektrické zbrane sú najpoužívanejšie vďaka svojej efektivite a užívateľskému komfortu. Airsoft zbrane sa dajú aj upgradovať a tým získajú podstatne lepšiu presnosť a dostrel.

Pridaj komentár