Jordan – Ako nová kapitola firmy Nike

Vznik Air Jordan

História firmy Nike a mena Jordan začína v roku 1984. Len málokto vie, že Michael nemal veľký záujem o túto spoluprácu. Nike sa v týchto časoch potýkal s veľkými problémami a to aj preto, že vyrábali najmä bežeckú obuv. Potom, čo Michael získal ocenenie ako najlepší nováčik roka v NBA si ho všimli a snažili sa ho získať, čím začal novú etapu tejto firmy. Michael ale zo začiatku nebol nadšený týmto krokom. Dôvodom bolo jeho zanietenie pre rivalov tejto značky a to hlavne Converse a Adidas, ktoré nosil počas celej Univerzity v North Caroline. Pre naše šťastie sa nechal prehovoriť svojím agentom Davidom Falkom a zástupcami firmy Nike. Prvý kontrakt bol podpísaný na 5 rokov za US $ 2,5 milióna plus ostatné benefity.

Michael Jordan

Jordan a jeho pôsobenie na univerzite North Caroline

Jordanové začiatky

Pete Moore vytvoril logo firmy Air Jordan. S príchodom edície Air Jordan I sa zmenilo celé odvetvie tohto priemyslu. Prvý krát boli masovo používané viac farebné kombinácie čiernej a červenej. Začiatky boli komplikované to hlavne preto, že NBA zakázala nosiť Jordanové nové tenisky. Každý zápas teda odchádzal s pokutou $US 5000. Firma Nike ju ale s radosťou platila, lebo sa týmto udržali v pozornosti divákov.

Ako vznikla dominancia

Pri tvorbe Air Jordan III sa nový riaditeľ firmy Nike Tinker Hatfield rozhodol, že Michael by mal spolupracovať na vývoji nových tenisiek. Michael povedal, že by sa mal zmeniť materiály a dizajn tenisiek, mali by byť ľahké a vyrobené z kvalitnejších materiálov ako boli vyrábane pred tým. Po tomto novom prístupe spoločnosti sa nová edícia mohla stať legendou.

Najnovšia retro edícia Air Jordan 1

Značka Jordan

V roku 1997 Nike vyhodnotil, že značka Air Jordan je dostatočne silná na oddelenie sa od Nike a tým vznikla pod značka Jordan Brand, ktorá na svojich teniskách už používala výhradne iba logo firmy. V dnešnej dobe túto značku pozná skoro 70 % populácie sveta. Stala sa značkou, ktorú nosia všetci mladí aj starí, bohatí ako aj chudobní. Dôkazom úspešnosti je 13 edícia týchto tenisiek a mnoho retro edícii, ktoré si získali skalných fanúšikov po celom svete.

Pridaj komentár