Zbraň – nebezpečná ale aj užitočná

Zbraň

Zbrane vedia byť veľmi nebezpečné, pokiaľ sa ocitnú v zlých rukách. Zároveň vám však môžu aj nesmierne pomôcť, ak sa vy alebo iná nevinná osoba ocitnete v ohrození života. Bohužiaľ, dnes sú už strelné zbrane veľmi rozšírené a vlastnia ich aj ľudia, ktorí by nemali. No tieto prostriedky nie sú iba o sebaobrane, ale aj o poľovníctve, zberateľstve alebo airsofte. Najviac predávané sú asi tie, na ktoré nepotrebujete zbrojný preukaz a podmienkou na ich kúpu je len dovŕšený vek 18 rokov. Medzi také sa zaraďuje hlavne populárna flobertka či airsoftová zbraň.

zbrane

Brokovnice patria tiež medzi obľúbené zbrane aj pre zberateľov

Zbrane, na ktoré nepotrebujete zbrojný preukaz

Airsoftové zbrane pozná v dnešnej dobe už asi každý. Sú dokonalými replikami skutočných zbraní, či už ide o veľkosť, váhu či použitý materiál – jednoducho by ste ich nerozoznali. Strelivom sú malé plastové guličky, inak nazývané aj BB-čka. Tento typ zbraní delíme na manuálne, plynové a elektrické. Manuálne sú cenovo najdostupnejšie a ideálne pre začiatočníkov, ktorí si s nimi môžu dokonale osvojiť techniku strieľania. Plynové sú už o niečo lepšie, ale aj drahšie. No pokiaľ máte radi kvalitu, elektrická airsoftová zbraň je najlepšia. Patria k najpresnejším a najvýkonnejším, čomu zodpovedá aj ich cena. Sú tými najlepšími najmä vďaka plne automatickej streľbe, bez zbytočného naťahovania. Medzi najznámejšie zbrane na ktoré nepotrebujete zbrojný preukaz patria aj flobertky. Tie sa asi najviac približujú k ostrým zbraniam, no výstrel z nich nemá takú silu a väčšinou sa používajú pre rekreačné strieľanie alebo ako tréning streľby skôr než získate zbrojný preukaz. Kúpite ich v kalibroch 4 mm a 6 mm.

zbrane

Rôzne typy vzduchoviek

Zbraň na zbrojný preukaz

Samozrejme pre ľudí, ktorí už nejaký ten zbrojný preukaz vlastnia, by však airsoftové zbrane boli „slabá káva“. Výber ostrých strelných zbraní je našťastie viac než široký a vyberať môžete z krátkych, ale aj dlhých zbraní – pištole, revolvery či pušky. Napríklad menej výkonné vzduchovky, určené na rekreačnú streľbu či lov malej zvery. Delia sa na pružinové, plynové a vetrovky. Poľovníci majú v obľube aj brokovnice alebo malorážky. Kvalitu a spoľahlivosť nájdete aj v perkusných zbraniach o ktorých málokto vie, že sa vyrábajú práve u nás na Slovensku. Oveľa známejší je samopal vz 58, ktorý je základnou zbraňou slovenskej a českej armády a používa sa na ničenie živej sily a ľahko obrnených cieľov.

Pridaj komentár