Záhradný gril na drevné nie drevené uhlie

Grilovanie na rôznych typoch záhradných grilov je veľmi obľúbenou a častou súčasťou rôznych rodinných osláv a víkendových stretnutí priateľov. Občas nám možno napadne otázka, či takáto príprava pokrmov je zdravá. Alebo ako si ustrážiť kvalitu pripravovaných jedál a aký význam majú v procese grilovania na záhradnom grile aj tzv. marinády. Grilovanie síce nemá povesť extra zdravého spôsobu prípravy príležitostného jedla, ale čo už. Raz za čas si to môžeme dovoliť, keď je výsledok tak chutný. Stačí však dodržať pár zásad, vďaka ktorým bude výsledok nášho grilovania nielen lahodnejší a chutnejší, ale aj večera bude v podobe zdravého jedla.

záhradný gril

Krásny drevený záhradný gril

Pripálené mäso je občas súčasťou „garden party“

Jedným z mnohých nešvárov nesprávneho grilovania  je konzumácia pripáleného mäsa. Rovnako mnohí nesprávne  používajú marinády, v ktorých sa nakladalo surové mäso, bez toho, aby prešlo zodpovedajúcou tepelnou úpravou. Ale to nie je všetko. Na čo teda ešte myslieť? Dôležitý je aj výber záhradného grilu a na akom princípe funguje. Všeobecne je veľmi čisté a takmer bezpracné grilovanie s elektrickými prístrojmi, komfort poskytuje tiež plyn. Pri dreve len jedna podstatná poznámka. Jediný typ grilovania, ktorý ťažko urobíme zdravým, je na otvorenom ohni priamo na mriežke v ohnisku a v primitívnych záhradných griloch, v ktorých horia drevené polienka plné živice.

záhradný gril

Dá sa to aj takto jednoducho!

Záhradný gril na drevné uhlie

Na grilovanie „na dreve“ sa namiesto polienok viac používa drevné uhlie a brikety. Drevné uhlie vzniká zahrievaním pri vysokej teplote a bez dostatočného prístupu vzduchu. Drevné brikety sa vyrábajú lisovaním rozdrveného drevného uhlia a spájajú sa napríklad škrobom. Zásadná je výrobný postup a kvalita vstupných surovín, teda dobre vysušené drevo z listnatých stromov a  pri briketách nezávadne spojivo.  Pre grilovanie výhradne vo vonkajšom prostredí voľme radšej klasický záhradný gril  na drevné uhlie.  Príprava je síce dlhšia, ale chuti a vôni sa nič nevyrovná. Elektrický gril je vhodný aj do uzavretých priestorov, keď počasie grilovaniu na záhradnej terase príliš nepraje.

Pridaj komentár