Vymeňte priemyselné hnojivo na zeleninu za ekologickejšie riešenie!

hnojivo na zeleninu

Zakladáte si záhradku? Tipy na ekologické hnojivo na zeleninu

Priemyselné hnojivo na zeleninu vs eko hnojivo

Dôvodov, prečo ľuďom pomaly ale isto prestáva vyhovovať priemyselné hnojivo na zeleninu, je hneď niekoľko. Karcinogénne látky, ktoré sú produktom množstva priemyselných hnojív a ktoré zostávajú v pôde ešte niekoľko rokov po skončení hnojenia, lacné hnojivá, ktorých používaním sa pôda postupne zneúrodňuje, či negatívny vplyv aj na hmyz, ktorý je pre záhradu užitočný (napr. včely) – to všetko vedie k tomu, že „záhradkári“ sa čoraz viac púšťajú do hľadania ekologickejších riešení pre ich záhradu. Tri z nich vám ponúkame aj v nasledujúcom článku…

Kompost – najznámejší a jednoduchý

Najznámejšie prírodné a ekologické hnojivo na zeleninu je zrejme kompost. Mnoho ľudí ho chápe iba ako akýsi doplnok k priemyselnému hnojeniu, avšak kompost môže kvalitne fungovať aj ako úplná náhrada za priemyselné hnojivá v prípade, že je používaný pravidelne. Táto alternatíva je šetrná nie len k životnému prostrediu, pôde i zelenine, ale aj k vašej peňaženke. Vytvoriť si ho totižto môžete sami u vás na záhrade v tzv. kompostéri z organických látok pochádzajúcich zo záhrady alebo z vašej domácnosti.

Extrakt z rastlín

Ďalšie ekologické hnojivo na zeleninu je výluh. Ten si takisto môžete vyrobiť sami z rastlinnej vňate zaliatej vodou, ktorú je potrebné nechať vylúhovať približne dva týždne. Účinky takéhoto rastlinného extraktu na pôdu a rastliny závisia aj od toho, akú vňať použijete. Napr. rastlinná vňať z prasličky pôsobí pozitívne na imunitu rastlín proti hubovým ochoreniam, vňať z kostihoja sa zasa postará o prísun draslíku do pôdy.

hnojivo na zeleninu

Eko hnojivo na zeleninu vám dokáže zabezpečiť rovnako veľké a chutné plody ako priemyselné hnojivo

 

Prírodné zeolitové hnojivo na zeleninu

Treťou možnosťou je využiť prírodné hnojivo na zeleninu na báze zeolitu. Zeolit je totižto hornina, ktorá vďaka svojim jedinečným vlastnostiam dokáže zamedziť rastlinám prístup k škodlivým látkam nachádzajúcim sa v pôde, živiny do pôdy uvoľňuje postupne a navyše obsahuje množstvo biogénnych a stopových prvkov, ktoré pôsobia priaznivo na úrodu. Úroda zeleniny je vďaka zeolitovému hnojivu zdravšia aj bohatšia.

Je len na vás, ktoré ekologické hnojivo na zeleninu si pri najbližšom hnojení vašej záhrady vyberiete. Na škodu určite nebude ani to, ak tieto alternatívy spolu skombinujete.

Pridaj komentár