Viete si vybrať a správne nosiť mokasíny?

Mokasíny

Asi by sme dnes ťažko hľadali niekoho, kto nikdy nemal alebo nemá vo svojom botníku mokasíny. Tento typ modernej a pohodlnej obuvi je neoddeliteľnou súčasťou dnešnej dámskej a pánskej módy. Hoci si v dnešnej dobe mokasínky môže obuť každý, ich pôvod musíme hľadať u severoamerických indiánov. Mokasínky totiž tvorili neodmysliteľnú súčasť ich odevu.

mokasíny

Mokasíny vo výraznej farbe oživia celý outfit

V minulosti mali viacero funkcií

Okrem toho, že chránili chodidlo svojho majiteľa, mali mokasíny i funkcie poznávacie. Podľa strihu a štýlu zdobenia sa totiž dalo určiť, ku ktorému kmeňu majiteľ patrí. Skúsený indián tiež spoznal, či patria mužovi, žene alebo dieťaťu. K ich ručnej výrobe používali indiáni bizónie alebo jelenie koži. Mokasínky sa delili aj podľa príležitosti k ich noseniu. Najzaujímavejším typom mokasín sú mokasínky určené na nosenie v zime.

mokasíny

Mokasínky do spoločnosti

Mokasíny sa stávajú módnym hitom

Hoci pôvodne mali mokasíny chrániť alebo ukázať silu bojovníkov, dnes sa z nich stáva čoraz väčší módny hit. Ich nosenie však určite nie je súčasťou ležérnejšej teplákovej módy. Je potrebné zvážiť, za akým účelom budete mokasínky nosiť. Ak ste výhradne bežný typ, potom celkom nepochybne to budú mokasínky hnedé. Hoci sú mokasínky elegantná dámska a pánska obuv, hnedá farba pôjde skvelo k džínsom aj šortkám.

Ste skôr priaznivcom konzervatívnejšej pánskej módy?

Ak nosíte častejšie oblek alebo ste trochu konzervatívnejší typ, určite vám budú vyhovovať čierne mokasíny. Majú vo svete veľmi kladnú reputáciu, takúto obuv nosia gentlemani po celom svete. A ak si hovoríte, že mokasíny v žiadnom prípade nie sú vhodné k obleku, skúste sa pozrieť na mokasínky z lakovanej kože.

mokasíny

Je to tiež najlepšia obuv na šoférovanie v lete

Obuv vhodná aj na cestovanie a dovolenku

Charakteristickým rysom tejto topánky je vonkajší šev, ktorý sa používa dodnes. Súčasné modely sú zdobené rôznymi výšivkami, čipkami, korálkami a vložkami z iných materiálov. Tieto mokasínky sú vyrobené z kože alebo semišu. V súčasnej dobe sa na výrobu mokasínovej obuvi používa predovšetkým teľacia koža. Sú vynikajúce na cestách a dovolenkách.

 

Pridaj komentár