Teakové drevo patrí medzi natrvanlivejšie dreviny

Teca – exotický strom

     Pre nás stredoeurópanov je Teca obrovská čiže teak pomerne  dosť exotický strom, ktorý si môžeme naživo obzrieť asi hlavne počas našich dovoleniek. Teak je tropický listnatý opadavý strom dorastajúci až do výšky 30 – 40 metrov. Pochádza hlavne z južnej a juhovýchodnej Ázie, prirodzene sa vyskytuje v Indonézii, Indii, Barme, Vietname, Laose, na Jáve  a v Kambodži. Je to ekonomicky významný strom pestovaný a ťažený v tropických krajinách pre vysoko kvalitné teakové drevo. Samotné teakové drevo je tvrdé, olejnaté s jemnou štruktúrou. Je výnimočne odolné predovšetkým proti vlhkosti, účinkom slanej morskej vody aj agresívnemu pôsobeniu slnečného žiarenia.  Nepodlieha napučiavaniu ani zosýchaniu. Je to teda ideálny konštrukčný materiál aj pre záhradný nábytok.

teakové drevo

Teakové drevo nepodlieha zosychaniu. Je vhodné aj pre stavbu vtáčej búdky.

Niektoré vlastnosti teakového dreva

    Teakové drevo patrí medzi najtrvanlivejšie dreviny používané na výrobu nábytku. Hlavne vďaka svojim vlastnostiam je považované za jeden z najlepších a najcennejších drevených materiálov. Okrem extrémnych vplyvov počasia odoláva aj hmyzu, drevokazným hubám a plesniam. Vzdoruje parazitom a škodcom a teakovému drevu nevadia ani veľké výkyvy teplôt.  Odoláva aj rade chemikálií. Vďaka vysokému obsahu prírodných olejov nevyžaduje takmer žiadnu údržbu a aj bez povrchovej úpravy nepodlieha skaze. Výrobky z teakového dreva pre externé využitie (záhradný nábytok, paluby lodí) sa len napúšťajú teakovým olejom.

teakové drevo

Teakové drevo patrí medzi najtrvanlivejšie dreviny vhodné aj pre výrobu záhradného nábytku.

Teakové drevo – niektoré jeho využitia

    Teakové  drevo sa úspešne využíva pri stavbe objektov vystavených vplyvom búrlivého počasia. Objavuje sa na  trupoch lodí a lodných palubách, debnení lodí, sťažňov a vesiel. Počas tej dovolenky ho môžete vidieť  v dokoch a prístavných mólach.  Je to ideálny materiál pre stavbu vonkajších záhradných terás, podláh a trvanlivého záhradného nábytku. Krásna kresba dreva ho ale predurčuje aj na použitie v interiéri a pre výrobu luxusného interiérového nábytku, obkladov, dverí, schodísk, robia sa z neho veľmi atraktívne podlahy, ktoré je možné položiť aj v kúpeľniach. Okrem toho slúži teakové drevo aj na výrobu rôznych hudobných nástrojov alebo ich súčastí.

Pridaj komentár