Príručná batožina – položky, ktoré nie sú povolené

Čo okrem základných zakázaných položiek nesmie obsahovať príručná batožina

Aj keď väčšina z nás pozná základné pravidlá cestovania s leteckou spoločnosťou a zakázané položky v príručnej batožine, občas vás prekvapí bezpečnostná kontrola s vecami, o ktorých ste nevedeli. Príručná batožina vám tak môže spôsobiť nemalé problémy, preto sa pred každým letom radšej aj dvakrát uistite čo si do nej môžete zabaliť a čo nie.

Príručná batožina do lietadla

Priručná batožina má svoje obmedzenia, ktoré musíme dodržiavať. Preto sa uistite, že si do nej nezabalíte niečo, čo vám môže byť zabavené.

Stanové kolíky

Letíte na hudobný festival alebo niekam kempovať? V žiadnom prípade nenoste vaše stanové kolíky v príručnej batožine, inak vám budú zabavené.

Zapaľovače

Zaujímavosťou je, že napriek pravidlu „nemôžete vziať na palubu vo svojej príručnej batožine žiadne predmety, ktoré by mohli spôsobiť zranenie vám alebo iným cestujúcim“ je povolené vziať si zapaľovač. Nie však viac ako jeden. Mätúce je to, že ani ten jeden zapaľovač nesmiete mať v príručnej batožine. Musíte ho mať priamo pri sebe (vo vrecku od nohavíc alebo bunde).

Príručná batožina a zapaľovače

Zapaľovačom sa radšej vo svojej príručnej batožine vyhnite.

Instantnú polievku

Pravidlá sú pravidlá. Aj keď by mohlo byť argumentatívne nakoľko môže ublížiť jeden zapaľovať oproti jednej porcii instantnej polievky, kvapalina je kvapalina. Pravidlom teda je, že v príručnej batožine nesmie byť žiadna kvapalina viac ako 100 ml. Platí to tiež pre riasenky (resp. make-up v tekutej alebo krémovitej forme), hustú smotanu a samozrejme vodu. Vedzte tiež, že vám neuznajú ani 50 ml kvapaliny, ak je vo fľaši objemu 150 ml. Čo sa týka kvapalín, neobídete pravidlá ani množstvom malých 100 ml fľaštičiek, ak dokopy presahujú viac ako 1 liter. Všetky tekutiny musia byť zabalené zvlášť v priehľadnom uzatvárateľnom plastovom vrecku, nie väčšom ako 20 x 20 cm.

Lieky

Čo sa týka liekov v tekutej forme, platia rovnaké pravidlá ako pre všetky kvapaliny. Výnimkou sú vopred oznámené a nahlásené lieky. Nemyslím, že Sauvignon Blanc vám uznajú ako liek, ale môžete to skúsiť 😉 Čo sa týka liekov vo forme tabliet, s istotou prejdete kontrolou ak si vezmete menšie balenia, napr. na 7 dní.

Lieky v príručnej batožine

Lieky vo forme tabliet si vezmite pre istotu len v menších baleniach, napr. na 7 dní.

Bedmintonové rakety

Nikoho nezaujíma, či sú lacné či špeciálne, či sú vaše alebo ich nesiete ako darček pre rodinných blízkych. Úrady si špeciálne prezerajú športové vybavenie. Samozrejme „najnebezpečnejšie“ z tejto série sú kriketové pálky a (možno) prekvapivo …bedmintonové rakety.

Manikúrový set

Najmä ženy potrebujú so sebou na dovolenke rôzne skrášľovacie predmety, no mali by ste vedieť, že podľa pravidiel leteckých spoločností nesmiete v príručnej batožine prenášať manikúrový set s nožničkami, kovovým pilníkom, pinzetou a ostatnými predmetmi.

 

Pridaj komentár