Rekonštrukcia bytu – ako na to?

rekonštrukcia bytu

Ak chystáte rozsiahlu rekonštrukciu, tak radšej svoj byt zverte do rúk profesionálom

Kúpili ste si byt alebo ten váš potrebuje nutne menšie či väčšie zmeny? Rekonštrukcia bytu je síce o niečo jednoduchšia ako prerábka starého rodinného domu, ale aj tu radšej čakajte neočakávané. Samotnej rekonštrukcie sa netreba báť, ale sú veci, ktoré by ste mali vedieť. Najväčšími strašiakmi pri renovácii bytu sú neočakávané výdavky a predlžovanie času rekonštrukcie. Základom pri prerábke bytu je precízne plánovanie. Treba rátať s tým, že premena nenastane za jeden deň. Rovnako dôležité je zrátať si na začiatku, koľko vás to pravdepodobne všetko vyjde a k tomu pre istotu prirátajte aj nejakú rezervu pre neočakávané výdavky – vždy sa nejaké objavia. Kľúčom k optimálnemu priebehu prác  je dokonalá príprava, správny logistika a tím šikovných majstrov.

Pri rekonštrukcii sú najdôležitejšie financie

Rekonštrukciu bytu si niektorí ešte stále robia svojpomocne, väčšina však ide na istotu a zverí tieto práce firme. Na jednej strane chcete peniaze ušetriť, ale svojpomocne nemusíte ušetriť až toľko, ako by ste si predstavovali. Okrem toho, laik si sám nevie urobiť všetky práce, ktoré rekonštrukcia bytu zahŕňa a teda skôr či neskôr bude potrebovať šikovného majstra. Čo všetko ale potrebujete vedieť skôr ako oslovíte nejakú firmu? Najdôležitejšie je mať pripravené dostatočné financie a o ostatné sa už postarajú odborníci. Hlavne si vyberte firmu, ktorá rekonštrukciu zvládne kvalitne a za primeranú sumu. Overte si ich referencie alebo si osobne pozrite ich prácu. Pri rozsiahlejšej rekonštrukcii je navyše viac ako dôležité, vyhľadať odborníkov ako napríklad architekt či statik. Najmä ak chcete meniť dispozíciu, búrať steny alebo jadro. Chybné zásahy by mohli narušiť statiku celého bytového domu, preto ak máte v pláne zbúrať priečku a spraviť z dvoch izieb jednu veľkú, určite to nerobte bez odborného posudku statika.

rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcia bytu musí byť dobre naplánovaná

Rekonštrukcia bytu a stavebné povolenie

Nemenej podstatná vec, ktorú potrebujete riešiť pred rekonštrukciou bytu, je stavebné povolenie. Povolenie potrebujete, ak chcete napríklad zaskliť lodžiu, vybúrať dvere v nosnej stene alebo zväčšiť okná. Prerábku bytu nie je potrebné nahlásiť na stavebnom úrade v prípade, že nenarúšame a neprestavujeme nosné konštrukcie. Ak ide ale o menšiu a nenáročnejšiu prerábku, stačí podať stavebnému úradu iba ohlásenie. Nahlásenie o prerábke bytu susedom síce nenariaďuje žiadny zákon, ak s nimi ale chcete aj naďalej dobre vychádzať, vyveste na vchodové dvere oznam s ospravedlnením za zvýšený hluk a neporiadok, keďže rekonštrukcia bytu sa nepriamo týka aj ich.

Pridaj komentár