Poznáte históriu balónov?

Balóny

balóny

Potešte balónmi niekoho aj vy

Vedeli ste, že prvé balóny boli vyrábané zo zvieracích mechúrov a čriev? Tieto vnútornosti sa nafukovali kvôli pobaveniu na rôznych slávnostiach. Nafúknutý mechúr prasaťa používal aj Galileo na experimenty s vážením hmotnosti vzduchu. Dnešné balóny sa vyrábajú z materiálov ako guma, latex alebo umelá hmota, na niektoré sa nanáša aj metalíza pre väčší odlesk a krajší vzhľad.

Balóny ako dekorácie

balóny

Balónová výzdoba je vhodná na každú oslavu

Po čase sa prišlo na to, že najlepšími a najobľúbenejšími materiálmi na výrobu balónov je latex a fólia. Tie sa spočiatku plnili hydrogénom, ten však mohol ľahko explodovať a bol veľmi horľavý. Neskôr ho nahradilo hélium, ktoré nie je toxické ani horľavé a nachádza sa prirodzene v ovzduší. Takto naplnené héliom sa dokážu vznášať vo vzduchu niekoľko dní. Hélium sa po čase cez póry na balóne uvoľňuje, takže prirodzene strácajú svoj objem. Fóliové balóny však dokážu držať svoj objem dlhšie ako latexové, od 5 dní do 5 týždňov.

Z balónov sa dnes vytvárajú celé výzdoby. Rôzne veľkosti balónov, farby a tvary sa skladajú do rôznych kytíc, veží, mostov. Môžu sa z nich vytvoriť reťaze alebo ich môžete nechať voľne vznášať pod plafónom. Veľmi obľúbenou dekoráciou je napríklad aj stropná sieť naplnená balónmi. V správnom časte sa táto sieť uvoľní a svadobčanov, oslávencov alebo ľudí na párty zasype dážď balónov.

Darček balón

balóny

Sú skvelé v interiéri ako aj v exteriéri

Balóny si darúvame už vyše 23 rokov a zakladateľom tohto trendu bol Joe Del Vecchio. Ten si ako prvý spojil radosť a úsmevy, ktoré prinášajú s motívom obdarovania tieto nafúknuté „bubliny“. Ľudia si kvety darovávali už celé stáročia ako symbol lásky, vďačnosti alebo priateľstva. Balóny však majú schopnosť okrem spomenutých citov vyjadriť aj určitú radosť, nevinnosť a čisté detské šťastie. Tento koncept sa uchytil skôr v Amerike, kde si ľudia dnes bežne darúvajú balóny pri narodení dieťaťa, narodeninách alebo ich posielajú do nemocnice s prianím skorého uzdravenia.

V našich zemepisných šírkach sa balóny využívajú skôr tradične ako dekorácie na detských oslavách, svadbách, sú symbolom letných pútí a festivalov. Farebné balóny môžete nakúpiť aj tu.

Pridaj komentár