Paralyzéry používajú milióny ľudí
Sebaobranný prostriedok pod známym označením paralyzér je ručné, batériami alebo akumulátorom napájané zariadenie. Po aktivovaní vydáva silný elektrický výboj určený k dočasnému ochromeniu svalového a nervového systému útočníka. Podľa našich platných zákonov sa nejedná o zbraň, ale o obranný prostriedok. Jednotlivé druhy paralyzérov majú na svojom konci dve alebo viac elektród uzatvárajúcich funkčný elektrický obvod. Po stlačení spúšte a priložení elektród na telo útočníka vniká elektrický prúd do jeho svalového aparátu a nervového systému. Agresorovi to spôsobuje okamžitú silnú bolesť, prejavujú sa príznaky dezorientácie až úplnej straty rovnováhy.
Sú paralyzéry legálne?
Paralyzéry sa vyrábajú a dodávajú na trh v rôznych veľkostiach, podobách a s rôznym charakterom použitia. Od mini paralyzérov, elektrických obuškov, paralyzérov ako svietidlo, paralyzér v podobe makety mobilného telefónu a mnoho iných foriem. Tie menšie verzie paralyzérov sú skôr vhodné pre ženy nielen preto, že sa im ľahko vmestia do kabelky. Zato profesionálne bezpečnostné agentúry využívajú skôr klasický paralyzér alebo elektrický obušok. Ochranné prostriedky sa stávajú stále žiadanejšie a populárnejšími medzi verejnosťou, a preto stále vzniká veľké množstvo nových typov týchto sebaobranných prostriedkov. Elektrické paralyzéry sú u nás legálne a môže si ho kúpiť každý nad 18 rokov. Naša legislatíva v súčasnej podobe nepovažuje paralyzér za zbraň, ale za obranný prostriedok. Použitie paralyzéra však musí byť v súlade s platnými zákonmi.
Môžu byť paralyzéry smrtiacou zbraňou?
Paralyzéry sú prostriedkom sebaobrany, ktoré sú určené na paralyzovanie útočníka. Závisí na zdraví a kondícii útočníka, v normálnom prípade však paralyzér spôsobí len krátkodobé znehybnenie. Paralyzéry v dnešnej dobe používajú milióny ľudí na celom svete na zvládnutie nebezpečných situácií. Vďaka vysokému napätiu, až niekoľko miliónov voltov, ale nízkemu počtu miliampérov, nie sú pre trvalé poškodenie zdravia útočníka nebezpečné. Paralyzéry pôsobia na nervový systém útočníka, elektrický prúd prejde skrz svalmi v mieste kontaktu do celého tela, čím sťažuje útočníkovi pohyblivosť a prípadný útok.