Obrúčky včera a dnes

Prečo práve obrúčky?

Dokonalý svadobný deň, všetko je krásne vyzdobené, všade samé kvety a nechýba ani ženích s nádhernou nevestou, ktorí si práve vzájomne sľubujú lásku, vernosť a úctu až do konca života, keď však príde na rad výmena svadobných obrúčok, vzniká chaos a panika, lebo práve obrúčky chýbajú… tento scenár mnohých romantických filmov či komédií určite všetci veľmi dobre poznáte. Zamysleli ste sa však niekedy, prečo sú práve obrúčky takou dôležitou súčasťou svadby? A prečo si snúbenci vzájomne nevymieňajú napríklad náramky či náhrdelníky, ale práve prstene?

obrúčky

Viete, prečo sú obrúčky tak dôležitou súčasťou svadby?

Obrúčky v minulosti

Odpoveď by sme mali zrejme hľadať už v dávnej minulosti niekoľko storočí či dokonca tisícročí dozadu, keď si už snúbenci v starovekom Egypte vyrábali prstene z vlasov, rastlín, trstiny či kože, pretože prsteň ako kruh bol pre nich znakom večnosti a nekonečnosti bez začiatku či konca a takým mal byť aj ich zväzok.

Kresťanstvo začalo používať obrúčky ako súčasť svadobného obradu až v 13. storočí, kedy nadobudli aj duchovný význam a stali sa dôležitou a zároveň peknou tradíciou, ktorá pretrvala až dodnes. Treba však spomenúť, že ich nosili prevažne len ženy na znak toho, že žena je už zadaná a až počas druhej svetovej vojny ich začali používať aj muži ako spomienku pri odchode na front.

obrúčky

Obrúčky ako symbol nekonečnosti i vernosti

Súčasná móda vo svete obrúčok

V súčasnej dobe už majú snúbenci bohatý výber najrôznejších typov a štýlov obrúčok. Najmä obrúčky v prevedení zo žltého a bieleho zlata s povrchom upravovaným rôznymi metódami sú veľmi obľúbené a vyhľadávané. Najčastejšie sú žiadané lesklé, matované aj pieskované obrúčky a tiež obrúčky s kombináciou žltého a bieleho zlata a matného povrchu s lesklým. Módnym trendom sú aj prstene vykladané s jedným či viacerými kamienkami zirkónu napr. aj do rôznych vzorov. Pre náročnejších môžu byť vhodné obrúčky osadené diamantom či menšími briliantmi.

Veľmi žiadané je aj gravírovanie dátumu sobáša, mena svojej vyvolenej či vyvoleného, ale aj zaujímavého motta  na vnútorný povrch prsteňa.

obrúčky

Aké obrúčky si vyberiete vy?

Pridaj komentár