Mýty o tvorení web stránok

tvorba web stránok

Tvorba web stránok so sebou prináša aj niekoľko mýtov. Ktoré sú to?

Tvorba web stránok a čo by ste o ňom mali vedieť

Ako povedal Steve Jobs: „Dizajn nie je len to, ako to vyzerá. Dizajn je to ako to funguje“. Tvorba web stránok je viac ako len to, že web vyzerá pekne, má pekné farby a obrázky. Kvalitná tvorba web stránok by mala stránkam pomáhať. Pomáhať používateľovi vykonať tie úkony, ktoré chce. O web designe koluje viacero mýtov, na základe ktorých potom klienti vytvárajú svoje požiadavky na web. Medzi najčastejšie patria:

1.      Stránka by mala vyzerať pekne

Toto nie je celkom pravda. Mnoho ľudí považuje funkcie web designu za dekoratérske činnosti. Tvorba web stránok je snaha skĺbenia formy a funkcie, takže na jednoduché a príjemné riešenie úlohy. Snahou designérov je pozrieť sa na stránku očami používateľa a prirodzene ho naviesť k vykonaniu úkonu.

2.      Tvorba web stránok je iba o funkčnosti

Toto taktiež nie je úplná pravda. Mnohí ľudia sa domnievajú, že pokiaľ ľudia na stránke dosiahnu to, pre čo si ju rozklikli v prvom rade, na dizajne nezáleží. Tento prístup už dávno neplatí a tvorba web stránok má v skutočnosti zanechať v používateľovi dobrý pocit. Dobrá tvorba web stránok vás vtiahne ako by do hry, kedy vám všetky nasledujúce kroky budú pripadať prirodzené.

tvorba web stránok

Viete už, ako by mal vyzerať dizajn vašeho webu?

3.      Homepage je najdôležitejšia stránka

Dnes to už neplatí. V minulosti však toto pravidlo určite platilo. Web designéri najviac času venovali tvorbe prvej stránky, ktorá sa používateľovi zobrazí v domnení, že ona rozhodne o tom, či sa používateľ na stránku vráti. Správanie zákazníkov sa však časom zmenilo a v súčasnosti je pre nich najdôležitejšia tá stránka, kde nájdu po čo prišli.

4.      Tvorba web stránok musí byť originálna

Toto platí len čiastočne. Niektorí web designéri a ich klienti sa v snahe o originalitu stránky snažia znovu vymyslieť koleso. Tento prístup je však neúčinný a zbytočný. V súčasnosti je trendom využívanie už zaužívaných designových prvkov. Užívateľovi sú tieto prvky známe, takže k nim nepotrebuje vysvetlivky a manuál. Samozrejme originalite sa medze nekladú ak však nie je na 100% lepšia ako zaužívaný vzor, treba radšej staviť na klasiku.

Pridaj komentár