Imrich Lichtenfeld – muž, ktorý slovo Krav Maga rozšíril do sveta
„Imi“ , ako ho mnohí prezývali, sa narodil v roku 1910 v Budapešti, no veľkú časť svojej mladosti prežil v Bratislave. Najväčší vplyv na jeho rozvoj mal jeho otec Samuel Lichtenfeld, ktorý ho viedol k pohybu už od mala a ako prvý v ňom uvidel talent a húževnatosť. Imrich Lichtenfeld bol jednoznačne najväčšou osobnosťou systému Krav Maga, ktorý zaviedol pravidla a praktiky podľa ktorých sa celá hierarchia riadi dodnes.
Neskutočný pohybový talent
Už ako mladý vynikal „Imi“ vo veľkom množstve športov a jeho nemalý pohybový talent mal za následok to, že už ako 13 ročný a pridal k cirkusu. Ten bol pre neho len akousi školou, kde mal možnosť sa stretnúť so skúsenejšími akrobatmi, gymnastami či zápasníkmi, od ktorých sa veľa naučil. Cez rôzne športy ako plávanie či gymnastika sa dostal k zápaseniu a v roku 1928 sa stal juniorským Majstrom Slovenska. To však nebolo nič oproti tomu, že hneď rok nato sa stal majstrom aj v seniorskej kategórii čím si vyslúžil obrovský rešpekt a aby toho nebolo málo pridal titul národného šampióna v boxe a víťazstvo na medzinárodných majstrovstvách v gymnastike. Napriek jeho všestrannosti mu najviac učarovali bojové športy, ktorým sa začal naplno venovať ako cvičenec, no aj ako tréner.
Krav Maga mu zmenila život
V polovici 30. rokov sa na Slovensku začali objavovať a tvoriť fašistické skupiny, ktorých cieľom bolo výrazne znižovať kvalitu života židovskej komunity. Imrich Lichtenfeld so skupinou židov, ktorí mali skúsenosti s bojovými športami vytvorili odboj proti týmto fašistickým a antisemitským skupinám a práve „Imi“ sa stal vodcom tohto odboja, ktorý medzi rokmi 1936 a 1940 zviedol veľké množstvo pouličných bitiek. V nich boli príslušníci židovskej komunity väčšinou úspešný a tak sa „Imi“ stal tŕňom v oku miestnych fašistov. Bol nútený emigrovať a bol členom poslednej lode, ktorej sa podarilo uniknúť pred fašistami. Bojový štýl ktorý využíval v uliciach Bratislavy pomenoval Krav Maga a začal ho šíriť do izraelských bojových jednotiek a odtiaľ neskôr do celého sveta.