HDMI kábel – čo ste o ňom možno nevedeli

HDMI kábel – vedeli ste, že…

HDMI kábel vznikol ako náhrada za menej výkonný SCART kábel. Ten bol populárny v priebehu 90. rokov minulého storočia, kedy sa využíval predovšetkým na prepojenie televízora a video prehrávača na VHS kazety. Neskôr sa istú dobu používal aj na prepojenie televízora a DVD prehrávača, avšak s nástupom množstva nových technológií (napr. Blu-Ray) sa stal čoraz menej žiadanejším a na jeho miesto nastúpila novinka – HDMI kábel, ktorý sa stáva čoraz obľúbenejším.

Rozdiel medzi HDMI a SCART

HDMI kábel (High Definition Multimedia Interface) sa od SCART káblu odlišuje hlavne v kvalite prenášaných dát. Napr. ak máte doma televízor, na ktorom chcete pozerať programy v HD kvalite, určite budete potrebovať spomínaný HDMI kábel. Alternatívou síce istú dobu bolo rozšírené rozhranie DVI, s ktorým bolo možné prenášať aj vyššie rozlíšenie, avšak kvalite, akú ponúka HDMI kábel sa to nemohlo vyrovnať. Poznamenať treba aj to, že HDMI kábel neprenáša vo vysokej kvalite iba obraz, ale aj zvuk.

hdmi kábel

HDMI kábel

scart kábel

SCART kábel

Nie je jedno, aký HDMI kábel si kúpite

Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že je úplne jedno, aký HDMI kábel si v obchode kúpia. Prekvapenie však prichádza, keď v obchode zistia, že momentálne sú na trhu už 3 druhy HDMI káblov. Najčastejšie vám síce bude pasovať koncovka typu „A“, ktorá má 21 pinov a ktorú nájdete v takmer každej elektro predajni. Avšak môže sa stať, že budete potrebovať aj koncovku typu „B“ (29 pinov), ktorá je o niečo menej rozšírená alebo typu „C“ špeciálne určenú iba pre videokamery.

Od roku 2002, kedy sa na trh dostal prvý HDMI kábel, prešiel aj on viacerými zmenami. Nie len že sa rozrástli možnosti jeho koncoviek, ale tiež vyšlo niekoľko jeho „verzií“, z ktorých každá ponúkala nové možnosti. Najnovšia verzia vyšla v septembri tohto roku (verzia 2.0), ktorá sa od predchádzajúcich verzií líši hlavne v max. prenosovej rýchlosti. Množstvo zariadení je však stále kompatibilných aj so staršími verziami HDMI káblov.

Každopádne, keď už si kupujete HDMI kábel, určite nechoďte do obchodu len tak „naslepo“. Skúste si predtým zistiť, aký HDMI kábel potrebujete a aký je pre vás najvhodnejší.

Pridaj komentár