Čím je špecifický holandský nábytok?

Holandský nábytok

Pred nedávnom som si kupovala rodinný dom. Objednala som si návrhára pre interiérový dizajn, pretože som chcela mať dokonalý interiér bez námahy zháňania a uvažovania čo sa k čomu hodí. Prezreli sme si zopár časopisov o bývaní, aby mal návrhár prehľad o tom, čo sa mi páči a čo nie. Navrhol mi holandský nábytok. Nevedela som však jeho špecifické vlastnosti a vzhľad, preto som sa o to začala zaujímať.

holandský nábytok

Holandský nábytok – výrazná farba, jednoduchosť

Čo som sa dozvedela…

Holandský nábytok je akási zmes pekných jednoduchých vecí. Z môjho pohľadu a získaných informácií ide o nábytok starý aj nový, farebný aj neutrálny… Myslím, že silnou charakteristikou holandského nábytku je minimalizmus. Čisté hladké línie, veľa svetla a jednoduchosť. Ide najmä o farby na stenách, doplnky a dekorácie, ktoré určujú akýsi štýl. Je to napr. výrazne žltá váza bez akýchkoľvek ozdôb, netradične tvarované lampy, starožitné kľučky na moderných dverách, alebo antický kus nábytku hneď vedľa ultra moderných kovových stoličiek. Čo sa týka materiálu – ako som už niektoré spomenula – je tam drevo, kov, koža, i textil. Často som sa pri obrázkoch stretávala s čierno-bielou kombináciou, no nie je to podmienkou pre takýto nábytok. Malo by to teda byť celkom jednoduché – môžete si dovoliť fantazírovať, no dôležité je ponechať vo veľkých veciach jednoduchosť a doplnkami to neprekombinovať.

holandský nábytok

Netradičné tvary nábytku

Holandský nábytok u mňa doma

Čo sa týka môjho domu, bola som s návrhmi spokojná. Holandský nábytok bol presne to, čo som hľadala ešte predtým, než som to vedela vôbec pomenovať. Pletené deky a vankúše s rôznymi geometrickými tvarmi nádherne oživili jednoduchý, na prvý pohľad nezaujímavý gauč. Izbe dodalo úplne iný rozmer jedno veľké svietidlo mentolovo-zelenej farby veľmi industriálneho vzhľadu. Moja kuchyňa bola ako šitá na mieru s bylinkami so stropu visiacimi. V chodbe boli namontované samostatné vešiaky, pričom každý z nich bol iný a predsa dokonale ladili. A spálňu zdobila stará ošúchaná truhlica so železným kovaním. Všetko bolo dokonalé.

holandský nábytok

Netypický holandský nábytok

Holandský nábytok teda odporúčam pre tých, ktorí majú radi moderný aj klasický dizajn, farby aj vzory, drevo aj kov. A to všetko s jednoduchosťou, trochu netradičnosťou a šmrncom.

Pridaj komentár